У четвер, 21 вересня, любителі гастрономічного туризму зібралися у селі Правилівка Оратівського району, що на Вінниччині. Саме тут відбувся ювілейний 10-й Всеукраїнський фестиваль традиційного українського борщу, де цьогоріч презентували 43 найрізноманітніші рецепти цієї страви.
Ініціатором проведення заходу і його ідейним натхненником є заслужений журналіст України Ганна Секрет, котра вже вдесяте збирає гостей з різних куточків України у хаті свої батьків.
Оригінальні рецепти та борщ на пробу привезли господині з різних регіонів України. Смакували запашну страву під виступи фольклорних співочих колективів, читання гуморесок і танці.
Усі учасники частували гостей, а господині розповідали свої секрети приготування.
Так, своїм секретом приготування борщу поділилась учасниця творчого колективу «Сутищанка» з села Сутиски Тиврівського району Ніна Семко, адже саме вона приготувала борщ, який її колектив привіз на фестиваль.
У нашому селі варять борщ, який називають каламутний борщ. Насамперед, для приготування потрібна кольорова квасоля і цукровий буряк. Буряк можна брати свіжий, але тоді його треба заготовити з вечора, порізати і залити водою, щоб вийшов солод. Ще роблять квашений цукровий буряк. Взагалі, в селах завжди варили борщі тільки з цукрового буряку, особливо у нас на Вінниччині. А от борщ з червоного буряка вважався панським. Ще одним важливим інгредієнтом є яйце, яке додають за декілька хвили до завершення приготування і гарно все перемішують, саме це робить борщ каламутним. Потім розтирають сало з м’ясом в макітрі і також додають до борщу, – розповіла Ніна Семко.
На фестивалі господині презентували не тільки свої традиційні борщі, а й найрізноманітнішу випічку, каші, вареники, галушки, пампушки та інше.
За інформацією: Вінницька ОДА