У Вінниці відбулося публічне обговорення законопроекту 6240, який передбачає право участі у виборах внутрішньо переміщених осіб та трудових мігрантів.
Участь в обговоренні взяли експерти міжнародної фундації виборчих систем IFES, ГО «Група впливу», представники вінницьких громадських організацій, КВУ, ОПОРА, Державного реєстру виборців та Донецького національного університету ім. Василя Стуса.
За словами представника IFES Дениса Ковриженка, 27 березня 2017 року 24-ма народними депутатами України у Верховній Раді було зареєстровано проект Закону №6240 “Про внесення змін до деяких законів України (щодо виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних всередині країни громадян).
За даними Мінсоцполітики, в Україні налічується 1 584 859 внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Таким чином, 4% українських виборців, які змушені були покинути власні домівки через зовнішню військову агресію, не мають можливості повноцінно реалізувати свої політичні права. Через неврегульованість законодавства внутрішньо переміщені особи вже три роки не можуть голосувати на місцевих виборах та на парламентських виборах в одномандатних округах, – зазначив Денис Ковриженко. – З проблемами реалізації виборчих прав в Україні стикаються не лише ВПО, а й інші категорії громадян, фактичне місце проживання яких не збігається із їхнім зареєстрованим місцем проживання та, відповідно, виборчою адресою. Тому ми дуже сподіваємося, що в результаті таких публічних обговорень нам вдасться долучити до діалогу якомога більше громадськості і почути дискусію між усіма зацікавленими сторонами.
Задля ефективного діалогу між владою та ВПО громадський холдинг група «Група впливу» разом із регіональними партнерами проводить ряд адвокаційних кампаній, порушуючи перед представниками як регіональної, так і центральної влади проблему неможливості реалізувати переселенцями свого конституційного права – обирати владу. Разом із представниками ГО Інститут соціальних досліджень і політичного аналізу та ГО «Спільна справа» такі заходи були проведені у Вінницькій області. Тому під час публічних обговорень законопроекту виникла жвава дискусія.
Так начальник відділу державного реєстру виборців у місті Вінниця Анатолій Синявський під час обговорення зазначив, що законопроект містить деякі положення, які на практиці буде складно реалізувати. Це стосується 5-денного терміну реєстрації у списках виборців, які хочуть взяти участь у голосуванні.
Практика показує, що люди відкладають подібні процедури на останній день. Тому є побоювання, що ми матимемо величезні черги і багато незадоволених, чиї заяви фізично не зможемо опрацювати в останній день, визначений цим документом. Думаю, що над проектом цього закону потрібно ще працювати, – зазначив Анатолій Синявський.
Голова Інституту соціальних досліджень і політичного аналізу Володимир Кіпень переконаний, що законотворець має нарешті врегулювати виборчі права переселенців:
Четвертий рік 4% громадян України не мають права голосу. Це тільки те, що стосується ВПО. Виходячи з цього проблема просто перезріла. І це є також один з моментів соціально політичних напружень. Тому що значна частина повносправних громадян України реальних своїх громадянських прав не має, і одне з ключових прав – це право голосу, право впливати на місцеву владу.
На прикладі Донецького національного універститету ім. Василя Стуса, який сьогодні входить до найбільших платників податків у Вінниці, Володимир Кіпень окреслив три проблеми із якими стикаються внутрішньо переміщені особи:
Перша – дискримінація дуже значної частини виборців зі Сходу і Півдня України. Але окрім ВПО, є й інші групи внутрішніх мігрантів. Друга проблема – пов’язана з тим, що для достатньо помітної частини суспільства ставляться дуже серйозні перепони їх інтеграції у місцеві громади. Чи є це в інтересах місцевої громади? Не думаю. Вірніше – переконаний у протилежному. І тут ми можемо говорити про наш досвід – нашого перебування у вінницькій громаді. Причому, не тільки тих 12 тисяч переселенців, які сьогодні є у Вінницькій області. Але і достатньо сильних інституційних утворень, одним з яких є ДонНУ ім. Василя Стуса. І звідси третя проблема – можливості впливу переселенської спільноти на ті рішення, які їх безпосередньо стосуються, їх життя. Тому законодавче врегулювання так важливе, – каже Володимир Кіпень.
Наприкінці заходу було оприлюднено Звернення щодо підтримки законопроекту від громадськості.
Наталія Болховська, координатор проектів ВОГО «Вінницький прес-клуб»