Наші міста – не наші монети

Статті

Не так давно увійшли в обіг нові монети, присвячені українським містам Керчі та Севастополю, вийшли багатомільйонними тиражами. Здавалось, потрібно радіти – радіти тому, що Національний банк України не проігнорував звернення народних депутатів, Міністерства інформаційної політики, небайдужих фахівців та колекціонерів (до яких я відношу й себе).

Але – радіти марно: монети, присвячені Містам-Героям Севастополю та Керчі ввів в реальний обіг для населення (тиражем по 5 мільйонів штук кожної) банк країни-окупанта. Те, чого роками віртуозно уникає Нацбанк, успішно реалізує держава-агресор!

Багатомільйонний тираж, введення в обіг за номіналом роблять ці монети ефективним інструментом масової пропаганди, закріплення у свідомості широких верств російських громадян та іноземних збирачів хибного переконання у законності й природності анексії Криму та Севастополя. За таких умов відходять на другий план навіть очевидні недоліки дизайну, який «унікальним» та «авторським» не назвеш аж ніяк: композиція «севастопольської» монети «творчо запозичена» із ліногравюри П. І. Баранова «Севастополь звільнений» (1962 р.), а зображення «висадки десанту у ході Керченсько-Ельтигенської операції» є переробкою широко відомого фото донеччанина Євгена Халдея, зробленого… у Заполяр’ї!

Втім, повернімося до кількісних індикаторів. Вкотре нагадаю цифри: за два з половиною роки Центральний банк Росії ввів в реальний обіг для населення монет та банкнот присвячених тільки кримській тематиці тиражем більше шістдесяти мільйонів штук! Для порівняння: Україна за 20 років випустила усіх разом ювілейних та пам'ятних монет тиражем заледве 40 мільйонів штук.

Якщо комусь у світі спаде на думку написати книжку "Як пограти війну", то, на мій погляд, для розділу "Як програти інформаційну війну" кращого автора, ніж Національний банк України, не знайти. 
 Після багатьох років відвертого толерування георгіївської стрічки як уособлення імперських амбіцій Росії, Національний банк так нічого не зрозумів і нічого не змінив в своїй роботі. Фактично – спостерігаємо ті ж самі підходи, як за радянських часів СРСР: зробити мало – ще й продати через касу, з шаленою націнкою. Схоже, інформаційна політика взагалі не турбує НБУ. Втім, там цього і не приховують: у відповідях на мої звернення топ-менеджмента Нацбанку (наприклад, за підписом теперішнього в. о. Голови Якова Смолія) взагалі прямо зазначено, що патріотичне виховання не передбачене для НБУ законами! Схожих позицій дотримуються й його підлеглі…

Хочеться прямо спитати: чи спокійно вам, очільники Нацбанку, спиться – коли країна у війні, а центральний банк держави (зі статусом особливого центрального органу державного управління) демонстративно цурається брати участь у пропаганді державницьких цінностей? Чи ще сумуєте за колорадським стрічками, які не без моєї участі таки, нарешті, прибрано з описів українських монет?

Спеціально для керівників НБУ нагадаю описи російських монет.

«Информация о выпуске в обращение монет из недрагоценных металлов

Банк России 20 апреля 2017 года выпускает в обращение памятные монеты из недрагоценных металлов:

в рамках эмиссионной программы монеты номиналом 2 рубля «Город-герой Керчь» и «Город-герой Севастополь».

Описание монет:

Монеты «Город-герой Керчь» и «Город-герой Севастополь» имеют форму круга белого цвета диаметром 23,0 мм. На лицевой и оборотной сторонах монет имеется выступающий кант по окружности, боковая поверхность монет имеет прерывистое рифление.

На лицевой стороне монет в центре расположено обозначение номинала монеты в две строки «2 РУБЛЯ», ниже – надпись «БАНК РОССИИ», под ней год чеканки «2017», слева и справа – стилизованная ветка растения, в правой части монеты — товарный знак монетного двора.

На оборотной стороне:

— монеты «Город-герой Керчь» в центре изображена высадка десанта на берег в ходе Керченско-Эльтигенской десантной операции, в левой части – изображение медали «Золотая Звезда», внизу по окружности — надпись «КЕРЧЬ».

— монеты «Город-герой Севастополь» изображены фигуры солдат и Памятник затопленным кораблям, в левой части – изображение медали «Золотая Звезда», внизу по окружности – надпись «СЕВАСТОПОЛЬ».

Тираж монет – по 5,0 млн шт. каждого вида.

18 апреля 2017 года»

Що скажете у відповідь, панове банкіри?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *