У рамках проекту «Школа кадрового резерву», що реалізується у Вінниці, у четвер, 2 березня, Олександр Домбровський, в.о.Голови Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки, зустрівся зі студентами різних вінницьких вишів.
Молодь почула від народного депутата кілька порад: як досягти успіху, стати лідером, «зробити себе самому».
Насамперед, вважає Олександр Домбровський, не варто втрачати дорогоцінного часу:
Живемо в унікальний і дуже складний час. Ми з вами представляємо різні покоління. Я народився в іншу епоху, ви – в час Незалежної України. Ви – інші. Коли мене запитують: потрібен диплом сьогоднішній молоді, чи не потрібен? Я однозначно кажу: потрібен. Але потрібен не просто диплом, потрібна абсолютно нова система знань, тому що світ, в якому ми живемо зараз, кардинально відрізняється від того, в якому ми жили ще 10-15 років тому. Наша місія полягає в тому, щоб дати вам можливість стати сильними, мудрими, освіченими, увійти професійно у владу і змінювати країну на краще. Ви – інші, ви не такі, як ми. Я Європу не бачив до 30-ти років. Більшість із вас уже були в країнах Європейського Союзу. У вас є можливість подорожувати. Я думаю, що безвізовий режим для українців буде, бо ми його вистраждали. Це дуже важливо. Водночас, дуже тривожить те, що молодь покидає країну. Але я всім рекомендую: якщо є можливість, поїдьте на рік – повчіться в Європі. Сьогодні це не так дорого, як колись. Поїдьте в Польщу, в Чехію, отримайте паралельно європейську систему знань і цінностей, але майте бажання повернутися сюди – на Батьківщину.
Чи не підвищиться ризик виїзду за кордон молоді – інтелектуального потенціалу країни, після запровадження «безвізу» – цікавились студенти думкою народного депутата.
Ризик того, що найкращі студенти можуть виїхати з України, й без того дуже високий. Сьогодні західні університети та навіть японські, готові забрати наших кращих студентів на навчання у свої країни, а потім пропонують і роботу. Тому питання візи тут не вирішальне. Переконаний, вам варто разом із навчанням отримувати й практичний досвід – у спілкуванні в колективі, управлінні людьми, соціальних діалогах, вирішенні конфліктів, які виникають в бізнесовому або економічному середовищі. Тоді, маючи диплом, систему знань і відповідну практику, ви матимете певну власну «капіталізацію», яку зможете запропонувати на ринку. Ще важливо – вільно володіти іноземною мовою. Якщо молода людина не знає англійської, сьогодні дуже важко знайти цікаву роботу. Англійська мова – базова для величезного інформаційного простору знань, інновацій, технологій. Усі виставки технологій проводяться англійською, усі конференції проходять англійською, найновіші наукові дослідження видаються, як правило, англійською мовою, – порадив студентам Олександр Домбровський.
Озвучили студенти й запитання, яке нардеп називає нині найважчим: яким чином можна досягти миру на Сході країни?
Якщо щиро й відверто, я думаю, жодна людина вам не дасть відповіді на це запитання. Мінські домовленості дали нам можливість зупинити «гарячий» процес і почати думати, як повернути тимчасово окуповані території назад в Україну. Ми не маємо права забувати і про Крим. Я підтримую позицію тих експертів, які стверджують, що військового варіанту повернути ці території немає. Ми мусимо шукати дуже непрості алгоритми, як вирішити це питання. На мій погляд, їх є два. Перший – конфлікт заморожується, знаходиться сила волі, мудрість, міжнародна спільнота змушує країну-агресора прийняти цей варіант, щоб зробити зону розведення важкого озброєння, дати можливість людям з одного й з іншого боку не гинути, створити нормальні умови для життя і трохи заспокоїти ситуацію. Час заліковує рани. Варіант другий – вибори – те, що сьогодні нав’язують нам західні партнери, що нав’язує Росія. Але я не розумію, як це зробити під дулами російських автоматників. Це будуть неукраїнські, незрозумілі вибори…
Студенти ВНТУ запитували Олександра Домбровського про енергоощадність, в тому числі – про утеплення гуртожитків.
У Верховній Раді ми розробили кілька законопроектів. Один з них – щодо комерційного обліку енергоресурсів – змушує ставити лічильники. Якщо немає обліку, не може бути правильної енергетичної політики й енергоефективності. Другий – стосовно енергоефективності в будівлях: яким правилам повинні відповідати будівлі для того, щоб в них було комфортно, а на одиницю площі ми витрачали енергоресурсів не більше, наприклад, ніж в Європейських країнах. Що стосується будь-якої державної інституції, то ми прийняли Закон про енергосервісні контракти, я – один із його співавторів. В Україні нині є близько 100 тисяч будівель, які належать державі. Якщо уявимо, що на енергетичну реконструкцію, в середньому, потрібно витратити, приміром, 4 мільйони, то на всі будівлі – 4 мільярди. Таких коштів в державному бюджеті немає. Яку формулу ми пропонуємо: є гуртожиток, який споживає певну кількість енергетичних ресурсів. Оголошується конкурс, на який приходить кілька енергосервісних компаній, проводиться спеціальний енергетичний аудит, який показує, що необхідно зробити, і скільки це коштує, скільки в результаті будемо економити. Цю економію енергосервісна компанія, яка за свої гроші все робить, забирає в рахунок погашення своїх інвестицій.. Наші розрахунки показують, що термін окупності таких проектів в залежності від дати будівництва, в середньому, складає 6-8 років. Через 10 років все це переходить назад у власність державної установи. Зараз намагаємось запустити такі інструменти у державних закладах.
Мені тільки 21 рік, але я вже пережив кілька виборчих кампаній: всі обіцяють, знають, як зробити краще, але цього покращення ніхто не бачить. Як повернути довіру людей до політиків, – поцікавився у парламентарія Роман, студент Вінницького торговельно-економічного університету.
З моєї точки зору, відповідь дуже проста: підготувати себе до політики і йти в політику, зробити цю політику кращою, моральнішою, патріотичнішою. Готуйте себе до серйозного професійного життя. Якщо хтось хоче бути інженером, будьте класним професійним інженером. Якщо хтось хоче бути в політиці, будьте класними нормальними політиками. Але для тих, хто хоче йти в політику, у мене є порада: спробуйте спочатку себе реалізувати в реальному секторі економіки. Створіть якусь компанію, заробіть гроші, станьте самодостатніми, щоб ви ні від кого не залежали. І тоді пробуйте йти в політику. А наша місія – вам не заважати, а ще краще – допомагати. Принаймні я буду робити все для того, щоб вам допомогти, – сказав Олександр Домбровський.
А розповіддю про своє «антихобі» депутат дещо здивував молодь:
Я ненавиджу українську політику і, в більшості своїй, українських політиків. Мені дискомфортно бувати в тому середовищі: стільки цинізму, зради, популізму, скільки є в політиці, немає в жодній сфері життя країни.
Студентам Олександр Домбровський розповів, що готує до друку книгу «Україна на розломі цивілізацій» – збірку своїх публікацій різних періодів. За словами автора, книга обов’язково з’явиться у бібліотеці Школи кадрового резерву.