Олександр Домбровський: “Вінниччині потрібно вісім госпітальних округів, а не три”

Новини Вінниці

Сьогодні, 24 лютого, у Верховній Раді України оприлюднено Депутатський запит Олександра Домбровського щодо створення госпітальних округів у Вінницькій області.

До парламентарія звертаються жителі багатьох районів Вінницької області, які стурбовані тим, що запланована «нарізка» трьох госпітальних округів, попри свою мету наблизити медичні послуги до кожної  людини, навпаки ускладнить їхнє отримання.

Олександр Домбровський зазначає:

«Чисельність населення Вінниччини станом на січень 2017р. складає 1 603 500 осіб, територія області — 26 500 квадратних кілометрів. Пунктами 11 та 12 Порядку створення госпітальних округів, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 р. № 932, установлено, що багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування першого рівня повинна забезпечувати надання медичної допомоги не менш як 120 тис осіб. Багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування другого рівня повинна забезпечувати надання медичної допомоги не менш як 200 тис осіб. Таким чином, на території Вінницької області необхідно створити 8 госпітальних округів (1 603 500 осіб : 200 000 осіб) з багатопрофільними лікарнями інтенсивного лікування 2-го рівня (ЛІЛ II), до яких мають увійти 13 (1 603 500 осіб : 120 000 осіб) багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування 1-го рівня (ЛІЛ I).Натомість, на території Вінницької області планується створити 3 госпітальні округи з багатопрофільними лікарнями інтенсивного лікування 2-го рівня із центром у містах Вінниці, Могилеві-Подільському та Тульчині, до яких мають увійти 9 багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування 1-го рівня: Жмеринська ЛІЛ, Калинівська ЛІЛ, Козятинська ЛІЛ, Хмільницька ЛІЛ; Барська ЛІЛ, Ямпільська ЛІЛ; Бершадська ЛІЛ, Гайсинська ЛІЛ, Крижопільська ЛІЛ».

Народний депутат підкреслює, що особливе значення при формуванні госпітальних округів має наявність транспортної інфраструктури між центром госпітального округу та багатопрофільними лікарнями інтенсивного лікування 1-го рівня:

«При прийнятті рішень має пройти глибоке громадське обговорення цього вельми чутливого питання, яке стосується кожного жителя Вінницької області. На превеликий жаль, соціальна напруженість в деяких містах та містечках області свідчить про те, що громадського обговорення цього питання не було проведено на належному рівні. Складається враження, що формування госпітальних округів відбувалось у кабінетах місцевої влади, людьми, які, м’яко кажучи, не розуміють транспортної інфраструктури області та реального стану доріг між окремими містами та районами Вінницької області. При формуванні остаточного рішення необхідно, в першу чергу, провести громадське обговорення цього важливого питання, вивчити реальний стан справ із дорогами, які з’єднують жителів з лікарнями 1-го рівня та лікарнями 2-го рівня, а також детально вивчити транспортну інфраструктуру між цими об’єктами, щоб людина могла доїхати до лікарні 1-го чи 2-го рівня прямим автобусом без пересадок, і щоб цього ж дня могла повернутись також без пересадок додому в своє місто, селище чи село. Але, враховуючи стан доріг по Вінницькій області, очевидно, спочатку необхідно провести їхній капітальний ремонт, щоб перевізники мали можливість рухатись такими маршрутами, а вже тоді здійснювати реформування медичної галузі. Адже складеться ситуація, що медичну галузь буде реформовано, і, можливо, якість медичних послуг буде на високому рівні, але споживачі цієї послуги – населення — не матимуть можливості їх отримати через відсутність інфраструктурної та транспортної комунікації, тому не потрібно робити реформу ціною здоров’я та життя людей».

У Депутатському запиті Олександр Домбровський також наголошує на необхідності розв’язання питання працевлаштування лікарів, які працюють у районних лікарнях, які не будуть реорганізовані в ЛІЛ І або ЛІЛ ІІ, а також лікарів, які в силу свої спеціалізації, можуть надавати послуги лише в ЛІЛ ІІ:

«Якщо заплановане їх переведення до інших населених пунктів, виникає питання забезпечення їх житлом, адже може скластись ситуація, коли висококваліфіковані фахівці через відсутність житлових умов вирішать не переводитись до інших міст, що призведе до втрати лікарського кадрового потенціалу, відповідно, знизиться якість надаваних медичних послуг.

Не менш важливим питанням парламентарій вважає забезпечення госпітальних округів каретами швидкої медичної допомоги, адже автомобільний парк є занадто застарілим:

— Враховуючи відстані між центром госпітального кругу та його окраїною, є певні сумніви в спроможності наявного автомобільного парку забезпечити транспортування пацієнтів. З огляду на те, що карети швидкої медичної допомоги долатимуть майже у двічі більші відстані ніж сьогодні, відповідно, кожна машина буде зайнята удвічі довше, тому автомобільний парк потрібно збільшити також у два рази. В свою чергу, збільшення автомобільного парку, потягне за собою збільшення лікарів, фельдшерів швидкої медичної допомоги. На сьогоднішній день відсутній Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування в Україні», а тому виникає питання порядку фінансування госпітальних округів — за рахунок яких коштів має купуватись оновлене обладнання,  автомобілі швидкої медичної допомоги, лікарські засоби, тощо».

У Запиті Олександр Домбровський вимагає:

— Провести всеосяжне громадське обговорення питання про створення госпітальних округів у Вінницькій області, багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування 2-го рівня та багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування 1-го рівня (ЛІЛ I).

— Створити на території Вінницької області 8 госпітальних округів із багатопрофільними лікарнями інтенсивного лікування 2-го рівня (ЛІЛ II), до яких включити 13 багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування 1-го рівня (ЛІЛ I).

— Не допустити звільнення та забезпечити працевлаштування лікарів та лікарського персоналу, а у разі їх переведення до іншого населеного пункту забезпечити належним  житлом.

— Забезпечити госпітальні округи Вінницької області у необхідній кількості каретами швидкої медичної допомоги, а також медичними працівниками.

— Надати інформацію про джерела, порядок та умови фінансування госпітальних округів Вінницької області, в тому числі для закупівлі оновленого обладнання,  автомобілів швидкої медичної допомоги, лікарських засобів, тощо.

— Надати інформацію про порядок передачі лікарського обладнання до лікарень 1-го та 2-го рівнів із районних лікарень.

— Створювати госпітальні округи на території Вінницької області лише на базі тих населених пунктів та районів, де стан дорожньої та транспортної інфраструктури дозволяє людям безперешкодно самостійно дістатися до лікарні 1-го чи 2-го рівня громадським транспортом у межах 60 хвилин, а в інших населених пунктах та районах, де відсутня дорожня та транспортна інфраструктури, відкласти проведення медичної реформи до моменту проведення на території Вінницької області транспортної реформи, що дозволить безперешкодно та вчасно отримувати медичні послуги, регламентовані медичною реформою.

Депутатський запит Олександр Домбровський адресував Прем’єр-міністру України Гройсману В.Б.;  в.о. Міністра охорони здоров’я України Супрун У.Н.; голові Вінницької обласної державної адміністрації Коровію В.В.; голові Вінницької обласної ради Олійнику А.Д.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *