Олександр Домбровський: «Використання інноваційних технологічних рішень – основа сталого розвитку енергетики»

Інтерв'ю Новини Вінниці

Наприкінці минулого тижня  в.о. Голови Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Домбровський  побував у Відні, де ознайомився із будівництвом мікрорайону за принципом «Smart City» із застосуванням інноваційних технологій, зокрема,  щодо енергоефективності та енергозбереження, та з роботою унікального сміттєспалювального заводу «Spittelau».

Своїми враженнями від побаченого парламентарій поділився на своїй сторінці у мережі Фейсбук:

–    Днями відвідав у Відні житловий квартал «Aspern Smart City», що будується на місці колишнього аеродрому та розрахований на 25 тис мешканців.  

«Aspern Smart City» – це імплементація одного з найбільш інноваційних проектів у сфері сталої енергії та енергоефективності в Європі на базі великого житлового кварталу. При будівництві активно застосовуються сучасні енергозберігаючі та інформаційні технології, а житлові будинки, студентський гуртожиток та школа обладнані сонячними панелями, тепловими насосами та енергоакумулюючими пристроями. Тобто, будинки не тільки споживають енергію, а й виробляють та акумулюють її. Комплексна система інформаційно-комунікаційних технологій забезпечує оптимальне управління виробництвом, постачанням, споживанням та зберіганням енергії.

Очікується, що концепція «smart city», або «розумне місто», стане прикладом нового підходу  містовпорядкування в Європі та світі.

Крім того, до наукових досліджень в рамках реалізації проекту залучено близько 100 науковців у таких напрямках: автоматика, будівництво, енергетичні технології,  інформаційні технології, математика, фізика, відновлювальна енергетика, моделювання енергетичної поведінки споживачів, система інформаційно-комунікаційні технології, соціологія, психології, економіка та правові науки.

Загальна інвестиційна вартість проекту складає 38,5 млн євро.

За 10 років населення Відня зросло на 11%. Тому муніципальна влада розуміє необхідність додаткової житлової площі і будує нові житлові квартали, які схожі на «місто в місто». Саме тому одним із засновників компанії Aspern Smart City Research GmbH&Co KG, яка реалізовує вищезазначений проект, виступила Муніципальна адміністрація Відня.

Житловий квартал «Aspern Smart City» тільки почав будуватись, а вже є інфраструктура, зокрема станція метро. Також спільними зусиллями міської влади та бізнесу у житловому кварталі буде створено 20 тис нових робочих місць.

Саме такий підхід до розв’язання актуальних урбаністичних питань робить Відень одним з найкомфортніших міст у світі, а Австрію – піонером з використання відновлювальних джерел енергії та енергоефективних технологій.

Ще одним унікальним технологічним проектом у Відні є сміттєспалювальний завод «Spittelau».  Просто не міг його не побачити! От і вийшло, що досвід енергетичної утилізації відходів на заводі «Spittelau» у Відні вивчали малайзійська команда та один українець, причому, ще й з українського парламенту. Австрійці були дуже здивовані!

Було на що подивитися! У 2015 році, після 25 років експлуатації, «Spittelau» модернізували, забезпечивши економію газу у 5 млн кубометрів у рік та майже втричі збільшивши виробництво електроенергії. 

Завод може спалювати до 260 ти. тонн сміття та виробляти близько 40 000 МВт-год електричної та 470 000 МВт-год теплової енергії у рік, а також – холод влітку. Тариф, який отримує завод за спалювання однієї тони твердих побутових відходів, складає 240 євро. Відходи звозять у сміттєсховище об'ємом 7000 метрів кубічних, а потім доправляють до спалювальної камери. Загалом, на підприємстві працює три печі. У Відні понад 60 тисяч житлових будинків і приблизно 4400 промислових споживачів миються та гріються завдяки «Spittelau».

Завод вражає своєю рідкісною, як для такого об’єкту, архітектурою.

Щороку на «Spittelau», який більше схожий на розважальний центр, спалюють сотні тисяч тонн сміття і, разом з тим, проводять численні екскурсії, влаштовують виставки та фестивалі. А Україна тим часом потопає у відходах… 

На одну з головних туристичних принад Відня сміттєспалювальне підприємство перетворив австрійський дизайнер Фріденсрайх Гундертвассер, який вирішив розфарбувати вікна, зробити золоті сфери та влаштувати зелені насадження на даху.  Так сміттєспалювальний завод перетворився на популярний туристичний об’єкт.

Завдяки фантастичній системі фільтрації, завод може похизуватись надзвичайно низькими показниками шкідливих викидів в атмосферу, про що свідчить індикатор якості повітря біля входу. Поряд із виробництвом розташовані станція метро, залізничний вокзал, інша транспортна інфраструктура та великий мікрорайон, в якому не відчутно жодних неприємних  запахів. Відходи, які утворюються в результаті роботи заводу, застосовуються у будівництві, а відфільтрована вода скидається в Дунай.

«Spittelau» – це шедевр синтезу сучасного технологічного і художнього мистецтва, створеного в часи надзвичайної актуальності використання відновлювальної енергетики та піклування про довкілля.

А ще у Відні зустрівся з Директором Сектретаріату Енергетичного Співтовариства Янезом Копачем. Обговорювали низку питань  для підготовки проекту Закону «Про ринок електричної енергії України» до завершення розгляду на засіданні нашого енергетичного Комітету.  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *