Вперше в Україні на Вінницькому місцевому експерементальному протезно-ортопедичному підприємстві бійцеві АТО встановили протез з японським модулем. За його допомогою хлопець зможе повільно та швидко ходити, а також бігати. Окрім того, згинати та розгнинати коліно.
Ми робимо різні протези, з різними модулями, адже нашому підприємстві 80 років, а ось з таким зробили вперше, – розповідає Наталя Ватуля, головний інженер Вінницького казенного експериментального протезно – ортопедичного підприємства, – Колінний модуль цей, у даному випадку, має, як пневматичні, так і гідравлічні можливості . Окрім того він також дозволяє пацієнту відтворювати природню ходу , витрачати менше енергії, зручно спускатися по сходах, забезпечує рівновагу на нерівних і похилих поверхнях
Поставили протез 20 – річному бійцеві Олександру Гудзю. Хлопець із села Зозів Липовецького району. Цьогоріч у травні вирішив піти в зону АТО. Записався до 59-ї окремої мотопіхотної бригади. Влітку, під час виконання бойового завдання на Луганщині, попав під обстріли СПГ, втратив ногу.
Я був у госпіталях, там три рази пробували мені пришивати ногу, проте судини лопали і довелося відрізати, – каже Олександр Гудзь, – коли лежав у Вінницькому госпіталі, прийшли з протезного заводу і розповіли, що можуть поставити мені такий протез, я погодився. Це – безкоштовно, окрім того, від будинку не далеко, у разі якоїсь поломки чи ще чогось, зможу легко доїхати до них.
Хлопцеві оділи протез на культю, нині він за допомогою милиць вчиться на ньому ходити. Спеціальний колінний модуль для бійця приїхав налаштовувати японський фахівець.
Тут є різні функції, коли Сашко ходить, ми фіксуємо для нього: це і швидкість ходьби, і кількість, і навантаження на протез та здорову ногу, – розповідає сертифікований протезист та ортопедист японської компанії "Nabtesco" Акіо Саката. – Коли ми розробляли цей модуль, ми розраховували, що його можуть використовувати для протезів військовослужовців. Це молоді, активні люди, які будуть багато рухатися. Тому цей колінний модуль дає кращу стійкість при ходінні. Хода цих бійців, чи взагалі молодих людей, виглядатиме звичайною та природною завдяки системі, яка є в модулі. Вона підлаштовується під швидкість їхньої ходьби.
Вартість протезу 500 тисяч гривень. Для бійця він – безплатний. За все заплатила держава.
Ми ні копійки не дали, як тільки люди дізналися про нашу біду, одразу почали допомагати, – розповідає мама бійця Наталя Могилевич. – Він, коли був у госпіталі, мені не признався, я йому телефоную, чую, що тихо біля нього, серце відчувало щось недобре, але він мовчав. а потім сказав, що йому трішки ногу ампутували, – витирає сльози рукою, – у нас багатодітна родина, він -найстарший син. У мене ще є 4 дітей. Люди самі казали, куди йти і що робити, яку документи нести. Є Бог на світі і добрі люди.
Олександр – перший військовослужбовець, який отримав штучну ногу з японським модулем. На Вінницькому протезно-ортопедичному заводі кажуть, протези можуть зробити для усіх бійців, які звертатимуться до їхнього підприємства. Для військовослужбовців вони будуть безплатними.
До речі, з початку бойових дій на сході країни, 10 бійців уже отримали тут безплатні протези.