11 жовтня у Верховній Раді України відбулися комітетські слухання на тему «Шляхи вдосконалення процесу приватизації та залучення приватного капіталу до об’єктів паливно-енергетичного комплексу України».
Олександр Домбровський, в.о.Голови Комітету з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки, на своїй сторінці у Фейсбук так прокоментував цілі та завдання комітетського слухання:
Питання приватизації енергетичних об’єктів набуває особливої актуальності в умовах проведення реформ. Нагадаю, що український парламент ухвалив проект Закону про ринок електричної енергії України за основу в першому читанні та проект Закону про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (№2966-д) в другому читанні та в цілому.
В контексті прийняття даних рішень нам необхідно розуміти наступні кроки в енергетичній галузі: як ми можемо сформувати енергетичну безпеку нашої країни через ефективне управління державними енергетичними підприємствами.
Фонд державного майна України проводить підготовку до приватизації 6-ти обленерго (ПАТ «Хмельницькобленерго», ВАТ «Тернопільобленерго», ПАТ «Миколаївобленерго», АК «Харківобленерго», ПАТ «Запоріжжяобленерго» і ПАТ «Черкасиобленерго»), ПАТ «Центренерго», державних ТЕС та вугільних підприємств.
Проте, сьогодні мова має йти не тільки про приватизацію об’єктів паливно-енергетичного комплексу України, а й про ефективне управління підприємствами, що повністю або частково перебують у державній власності.
Ми повинні розуміти, наскільки ефективно приймаються рішення на даних підприємтвах, як там відбуваються кадрові призначення, а також — який фінансовий результат вони отримують.
Станом на 1 жовтня заборгованість постачальників електричної енергії перед ДП «Енергоринок» складає понад 29 млрд грн. Крім постачальників, що здійснюють діяльність на тимчасово окупованих територіях, питому заборгованості мають саме обленерго, що повністю або частково перебують у державній власності. Тому фінансовий стан державних обленерго викликає особливе занепокоїння: загальна заборгованість ПАТ «Запоріжжяобленерго» складає 1,723 млрд грн, ПАТ «Черкасиобленерго» — 762 млн грн, АК «Харківобленерго» — 111 млн грн. В той самий час, заборгованість ДП «Енергоринок» перед ДП НАЕК «Енергоатом» складає майже 12 млрд грн. В результаті такої ситуації ДП «Енергоринок» змушене випускати облігації, на обслуговування яких держава несе додаткові витрати у розмірі 16,3% річних.
Тому питання полягає не в розпродажі державних об’єктів енергетики, а в ефективному управлінні та залученні інвестицій.
Сьогоднішні комітетські слухання – це лише початок роботи з пошуку відповідей на питання, що стосуються процесу прозорої та ефективної приватизації об’єктів паливно-енергетичного комплексу України, виходячи із стратегії швидкого економічного зростання та формування енергетичної безпеки.