Експонати з 15 музеїв привезли до садиби діда Михайла Грушевського на Вінниччину

Новини Вінниці

В музеї Михайла Грушевського у селі Сестринівка Козятинського району на Вінниччині відбувся фестиваль-конкурс музейних експозицій. У ньому взяли участь 15 музеїв, які представили більше 300 експонатів.

"Кожен музей намагався по своєму відобразити тему конкурсу "Віхи державотворення на Вінниччині". В цьому році ми біля садиби діда Грушевського, тому багато взялися розкрити якийсь аспект його біографії – по сім'ї, по соратниках, по визвольних змаганнях 1917-1921 років. Частина представила експонати по нинішній війні на сході України. Комісія оцінювала подачу матеріалу, науковість, тематику", – розповіла  директор Вінницького краєзнавчого музею Катерина Висоцька.

Гранд-прі фестивалю здобула виставка Музею історії міста Козятин. Працівники музею присвятили свою виставку юному Грушевському, який у Сестринівці писав свої перші літературні твори. У міні-експозиції використали старовинні меблі, самовар, лампу, знаряддя для письма, посуд, фото. Працівники музею показали сценку: Михайло працює над оповіданням "Бідна дівчина". Заходить дід Захарій і хлопець читає йому написане. Той радить показати твір Нечую-Левицькому. Молодий автор погоджується і ділиться планами відправити оповідання у Херсон до Дмитра Марковича, який готує збірку "Степ". Розмову перериває бабуся, яка пригощає обох пирогами з капустою.

Багато музеїв представили експонати на військову тематику – від козацьких булав до розірваних снарядів "Градів". У експозиції Музею Повітряних сил ЗСУ з Вінниці виділявся протигаз для коня 1915 року випуску.

"Його до нас принесли півроку тому із станції вінницької швидкої допомоги. До них колись принесла працівниця. Розповіла, що протигаз належав її діду. Йому подарував на згадку Будьонний. Розробляли такі протигази ветеринари у Франції. Потім виробляли і у нас. Мають вугільні фільтри. Розраховані на 4 години використання у загазованому середовищі", – каже екскурсовод музею Тамара Потоцька.

Вінницький обласний краєзнавчий музей представив реконструкцію військової форми періоду революції 1917-1921 – бійці 3-го гайдамацького полку, офіцер Дієвої армії УНР та повстанець. Фестиваль музейників підтримали лицарі-реконструктори, які влаштували показові бої та провели майстер-класи битви на мечах для дітей.

Всі охочі змогли відвідати музей Михайла Грушевського. Його збудували 10 років тому на території садиби діда історика Захарія Опокова. Він був священиком у місцевій церкві.

"Дім Опокова зруйнували нещодавно. Він був більшим – як чотири цих музеї. Після війни там була школа в якій я навчалася. Потім якісь організації. Поруч церква, у якій був клуб. Вона була незвичайна. Крім хорів, мала поміст для священника. Після служби він казав звідти слово. То всі чомусь любили на тому помості танцювати. Ще була дуже гарна люстра – "панікадило" – як баби казали", – розповідає 81-річна киянка Галина Шевчук.

Автор: Олександр Гандзій 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *