Перед черговим підвищенням тарифів на комунальні послуги активісти Громадянської мережі ОПОРА провели інформаційну зустріч на тему «Енергоефективність – крок до економії» з клієнтами територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) міста Вінниці.
Місцевий координатор житлово-комунальних та енергетичних програм мережі ОПОРА Аліна Брезіцька розповіла, як просто та ефективно зекономити на повсякденних речах. Зокрема, вона наголосила, що найважливішим кроком на шляху до скорочення вартості платіжок є контроль за спожитими ресурсами, тобто використання лічильників.
– Більшість мешканців багатоповерхівок платять не тільки за використані ними ресурси, а й за прориви в мережі. Тому важливо контролювати власні витрати, – зауважила Аліна Брезіцька.
Вона також повідомила, що за результатами опитування Національного екологічного центру України 8 з 10 українців вважає, що населення споживає незначну частку енергоресурсів. Це хибна думка, адже житловий сектор є користувачем близько 80% (залежно від міста) від всієї спожитої електроенергії. Саме тому важливо послуговуватись простими порадами, які допоможуть зберегти якомога більше енергії.
– Майже 30% усього тепла виходить з вашої оселі через шпарини у дверях та вікнах. Щоб запобігти цьому, варто виконати заходи з теплоізоляції, наприклад, заклеїти вікна та утеплити двері. Ви одразу ж відчуєте підвищення температури в квартирі на 4-5 0С, – порадила активістка ОПОРИ.
Також вона зауважила, що тепло виходить не лише через вікна та двері, а й через вентиляційні отвори, особливо, на останніх поверхах. Оскільки їх наглухо закривати не можна, то краще обладнати спеціальними дверцятами або шматочками картону. Це допоможе підвищити температуру на 5-7 0С.
Декоративні панелі на батареях поглинають до 20% тепла кімнати. Крім того, тепловіддача батарей, які розміщені в нішах, на 10% менша, ніж у тих, які виступають у кімнату. Якщо у квартирі холодно, краще обійтися без декору на батареях; а якщо ви лише будуєтесь чи робите ремонт, слід подумати про те, щоб не «ховати» батарею в нішу.
Окрім того, Аліна Брезіцька наголосила, що вартість водопостачання зросте вдвічі, а українці не звикли бережливо ставитись до води:
– Один українець споживає в 5 разів більше води, аніж бельгієць або мешканець Нідерландів. Вся справа в економії та раціональному споживанні. Якщо ваш кран протікає – ви втрачаєте до 500 літрів води за добу. Якщо витікає гаряча вода – ви ще й марно витрачаєте газ, який іде на її підігрів. Закручуйте кран, коли чистите зуби. Інакше щохвилини витрачатимете близько 10 літрів води. Приймайте душ замість ванни. Таким чином зекономите 60% води. 140-160 літрів витрачається на ванну та 30–50 літрів на прийняття п’ятихвилинного душу, – зазначила Аліна Брезіцька.
Корисна інформація щодо правил ощадливого використання ресурсів у побуті також містилася у роздаткових матеріалах, підготовлених за підтримки Проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні».
За інформацією Громадянської мережі ОПОРА