На 26 серпня у Вінниці мали встановити новий рекорд України – «Найбільша кількість вареників з сиром, виготовлена молоддю різних країн світу». Оскільки рік нині 2016-й, стільки ж і вареників планували наліпити організатори. Але так захопилися, що вийшло значно більше.
Ініціювали рекорд Світовий конгрес українських молодіжних організацій, що якраз проводить у Вінниці міжнародний форум молоді з діаспори, громадська організація «Гармонія» та департамент соціальної і молодіжної політики Вінницької ОДА
Голова «Гармонії» Раїса Панасюк розповідає, що коли з друзями дізнались про молодіжний форум, думали чим здивувати гостей, та ще й так, щоб і вони в цьому брали участь. Вирішили провести майстер клас з ліпки вареників. У тому, що здолають рекорд спочатку засумнівалися, але виручила активність вінничан
- Ввечері ми про це оголосили, а вже вранці прийшло стільки людей, що ми могли б за годину зробити рекорд. Я зрозуміла, що з громадою Вінниці можна робити абсолютно все, – каже Раїса Панасюк.
До слова, «вареничний» рекорд – справа дещо затратна, тільки борошна довелось придбати 40 кілограмів, сиру – 12 кілограмів. Посприяв у цьому народний депутат Сергій Кудлаєнко.
- Ми хотіли показати колорит українського вареника молоді з діаспори, але ще до їхнього приїзду нарахували більше 2020 наліплених вареників, – говорить представник Книга рекордів України Ганна Крисюк, підтверджуючи таким чином встановлений рекорд.
На фоні інших ініціатив, які час від часу надходять до Книги рекордів України, вінницькі вареники – сама приємність, каже пані Ганна:
- Для мене найдивнішим був рекорд у Коломийському районі Івано-Франківщини – там голий чоловік провів під снігом – 1 годину 10 хвилин. я вже сама замерзла, поки фіксувала його рекорд, боялася, щоб не знепритомнів.
Подивитися, як у Вінниці ліплять вареники і самим цього навчитись приїхали хлопці та дівчата з української діаспори. Хоча й не всі вони мають стосунок до України. Як наприклад Мартін зі Словаччини. Жодного українського коріння хлопець не має, але активно працює у словацькому Пласті, а українською володіє ледь не краще за багатьох наших співвітчизників.
- Мене батьки свого часу віддали в український дитсадок, основну школу також закінчив українську, потім товариш запросив до Пласту, – пояснює Мартін.
Каже, у вареники – теж національна страва Словаччини. Хіба що начинка може відрізнятися.
А от в родині Ані з Литви вареники часто бувають на столі, адже її батьки народились в Україні. Дівчина також тут бувала, але у Вінниці вперше.
- Дуже гостинні тут люди, а особливо вразило святкування Дня Незалежності у Вінниці: всі у вишиванках, святкова атмосфера, дуже запам’ятався настрій людей, їхній патріотизм, я ще більше стала пишатися, що я – українка, – каже Аня.
Зафіксувавши рекорд, його організатори та всі, хто долучився до ліпки вареників, вирішили, що самі подужати 2507 власних витворів, нехай і смачних, не зуміють, тому на допомогу знову покликали вінничан.