Що дала децентралізація і чого у ній бракує – обговорювали у Вінниці

Новини Вінниці

За ініціативи Асоціація міст України у Вінниці сьогодні пройшло засідання Регіональної платформи місцевого самоврядування на тему «Прийняття змін до Конституції України в частині децентралізації». Перші результати у місцевому самоврядуванні в частині децентралізації на вінницькому прикладі обговорювали керівники міст районного та обласного значення, , керівники області й міста.

Також на зустріч були запрошені народні депутати України від Вінницької області – Олександр Домбровський, Руслан Демчак, Григорій Заболотний та Сергій Кудлаєнко.

«Ця зустріч – це майданчик, де маємо можливість обговорити питання і проблеми місцевого самоврядування стосовно децентралізації, обмінятися думками, досягти спільного рішення. Запрошені народні депутати допоможуть на законодавчому рівні заручитися підтримкою у вирішенні цих питань», – під час відкриття засідання сказав Вінницький міський голова Сергій Моргунов.

Торкаючись питання фінансової децентралізації, голова Вінницької ОДА Валерій Коровій відзначив позитивні сторони для бюджету області.

«У минулому році місцеві бюджети додатково отримали, в порівнянні із 2014 роком, близько 940 млн грн, що є видимим результатом бюджетної децентралізації і створює додаткові можливості для місцевих громад. Маємо також позитивну динаміку на даний період часу – 390 мільйонів гривень, порівняно із минулим роком. Тож можемо прогнозувати, що і в цьому році бюджетні призначення зростуть на суму, яка буде перевищувати один мільярд гривень. Загалом за два роки – це плюс два мільярди гривень», – зауважив Валерій Коровій.

А от в частині адміністративної децентралізації мери міст районного значення вбачають багато загроз. Як-от функції районних префектів, котрі можуть не дозволити територіальній громаді втілювати у життя ті чи інші ідеї.

«Фактично, все залишається, як було колись до цих реформ», – пояснюють керівники районних міст.

Крім того, часто додаткові надходження до бюджету є цільовими, і використати їх неможливо на інші, більш важливі потреби. Як-от екологічний податок.

Будучи присутнім на засіданні перший заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки, народний депутат Олександр Домбровський зауважив, що екологію потрібно розглядати в широкому розумінні.

«Ми ж не тільки про зелені насадження говоримо. Екологія – це утеплення будинків, бо заощаджує використання енергоресурсів. Екологія – це переробка сміття. Потрібно ці інструменти вміти використовувати», – наголосив нардеп.

За його словами, Україні потрібно в процесі децентралізації відштовхуватися не лише від тієї запозиченої польської моделі, яку прийняли два роки тому, а від досвіду місцевих рад, і Вінниччини зокрема.

«Особисто я би хотів побачити, які рішення прийнято, наскільки ефективно на території Вінницької області вони працюють, і в яких територіальних громадах вони працюють неефективно. Щоб ми, як народні депутати, як люди, котрі будуть голосувати не лише за зміни до Конституції, а й за зміни податкового кодексу, зміни до бюджету 2016 року, розуміли усі проблеми. Щоби в результаті прийняття рішення щодо децентралізації модель управління державою була максимально оптимальна і абсолютно правильна», – підкреслив Олександр Домбровський.

Презентуючи законопроекти, напрацьовані Асоціацією міст України в частині децентралізацій, народний депутат Сергій Кудлаєнко зауважив, що нині є два законопроекти, які підтримує АМУ.

«Це законопроект щодо зарахування плати за надання самоврядування адміністративних послуг до бюджетів об’єднаних територіальних громад, та щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування з управління земельними ресурсами та посилення контролю за користування державним та комунальним майном», – повідомив Сергій Кудлаєнко.

У результаті зустрічі було вирішено всі зауваження винести на парламентські слухання з проблем децентралізації, щоб потім усі суперечливі моменти врахувати під час змін до Конституції.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *