Не сплачуєш аліменти – будеш мобілізований

Новини Вінниці Новини України

За місяць набуде чинності новий закон про мобілізацію. Крім заборони ухилянтам керувати ТЗ, консульських обмежень у разі непоновлення персональних даних у ТЦК, він передбачає додаткові санкції для військовозобов’язаних батьків, котрі не сплачують аліментів. 

Нині батьки трьох чи більше дітей мають право на відстрочку від військової служби. Однак невдовзі за несплату аліментів хоча б за одну дитину понад три місяці вони його втрачатимуть: ТЦК отримають доступ до бази даних про заборгованість. 

У Міністерстві юстиції оцінюють цей потенційний мобілізаційний ресурс у 20 тисяч людей. Але застерігають: мобілізація не покарання, тут це можливість службою в армії з досить високими зарплатами погасити свої борги й забезпечити власних дітей.

За несплату понад три місяці — втрата права на відстрочку 

Поки що чинна стаття 23 мобілізаційного закону дозволяє відстрочку від мобілізації військовозобов’язаним жінкам і чоловікам, «на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років». 

У новій версії акта урядовці запропонували депутатам позбавити цього права боржників «зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці». 

Оборонний комітет Верховної Ради підтримав новацію. Його членкиня, нардепка фракції «Європейська солідарність» Ірина Фріз розповіла, що саме уряд ініціював таку норму, але з технічною помилкою в тексті.

«Тому комітет ухвалив її з урахуванням технічної правки (зі згадкою саме про аліменти). Щодо розрахунків, то ні Генеральний штаб, ні Міністерство оборони такої статистики не надавали. Проте ми всебічно довіряємо цій пропозиції», — наголосила Фріз. 

Чи доцільно залучати таких осіб до Збройних сил України? У першу чергу треба пам’ятати, що в країні війна, вважає нардепка. «По-друге, ті, хто має відстрочку, повинні виконувати свої батьківські обов’язки в повному обсязі».

Мобілізаційний резерв — від 20 тисяч 

На запит LB.ua у Міністерстві юстиції повідомили, що станом на 1 березня 2024 року на виконанні в органах Державної виконавчої служби перебуває 520,2 тис. документів про стягнення аліментів.

За словами заступника міністра юстиції з питань виконавчої служби Андрія Гайченка, ця кількість може змінюватися щомісяця. Але не принципово. У середньому по країні чисельність неплатників аліментів — не менш ніж пів мільйона. «Що дуже високий показник на все населення навіть до 40 млн», — зазначив він LB.ua

Цікаво, що з них у березні 16 200 осіб (3 %) — жінки. Гайченко пояснив, що переважно вони розпочали нове життя й залишили дітей на колишнього чоловіка, котрий стягує аліменти. Такий спосіб також може бути елементом з’ясування стосунків, помсти чи кари.

Аналогічно не завжди фінансово неспроможними є чоловіки, котрі не сплачують аліментів. Однак ці люди умисно переписують майно і статки на родичів, аби виконавча служба не могла стягнути борги, зауважив заступник міністра. Хоча, згідно з чинним законодавством, за несплату аліментів вони потрапляють до Єдиного реєстру боржників з блокуванням банківських карток, забороною на виїзд, керування ТЗ, користування вогнепальною зброєю. «Та навіть достатньо жорсткі санкції та обмеження не зупиняють цих людей», — наголосив Гайченко.

Джерело новини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *