Свято на біс: коли Старий Новий рік 2024 і чи потрібно на нього щедрувати та посівати

Новини Вінниці Статті

Свято Старий Новий рік, яке в багатьох країнах за кордоном викликає подив, у нас дуже люблять. Ще б пак – адже це ще один привід відсвяткувати Новий рік, нехай навіть його і називають старим. Тим же, кому не вдалося зустріти свято 31 грудня, цей – і зовсім як порятунок. Що це насправді за дата та які є традиції на Старий Новий рік – розповідаємо нижче. 

Коли відзначають Старий Новий рік 2024

У зв’язку з переходом Православної церкви України на новоюліанський календар багато дат свят зсунулися на 13 днів раніше. Хороша новина: Старий Новий рік – не церковне свято, тому його дата не зсувається, а залишається колишньою. Старий Новий рік 2024 відзначатимуть, як і раніше, в ніч із 13 на 14 січня.

Водночас свято Маланки (13 січня) і свято Василя (14 січня) тепер зрушилися і за новоюліанським календарем припадають на 31 грудня і 1 січня відповідно. 

Старий Новий рік – традиції та як з’явилося свято

Старий Новий рік вважається молодим святом – воно з’явилося трохи більше ніж 100 років тому, 1918 року, після переходу з юліанського календаря на григоріанський.

Тоді через розбіжність календарів дата змістилася на 14 днів раніше – 1 січня. Свято за старим стилем продовжили відзначати за звичкою і назвали його Старий Новий рік. До речі, церковні православні свята тоді теж продовжили відзначати за старим стилем – вони змістилися лише після переходу 2023 року української церкви на новоюліанський календар.

Традиції дня залишилися такими ж, як і раніше. 13 січня ввечері, коли святкують Старий Новий рік, заведено зібратися з рідними або близькими за столом і опівночі побажати одне одному здоров’я, здійснення мрій і щастя.

Зі Старим Новим роком тісно переплелися народні традиції – щедрівок на Меланки та засівання на Василя. Але щедрувати за новим церковним календарем потрібно було 31 грудня, а посівати – на Василя, 1 січня.

Утім, завітати в гості до рідних і близьких на Старий Новий рік і побажати всім добра й миру можна і на біс – і за новим, і за старим стилем, зайвим точно не буде

Пише unian.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *