Аграрії Вінниччини готові викорчувати близько 3 тисяч гектарів яблуневих садів

Новини Вінниці Топ

Близько 3 тисяч гектарів яблуневих садів можуть викорчувати у Вінницькій області цього року. На радикальні дії аграріїв підштовхує збитковість вирощування фруктів. Садівничі підприємства Вінницької області підготували звернення щодо ситуації у галузі до Міністерства аграрної політики та продовольства й Кабінету Міністрів. Наприкінці жовтня звернення за рекомендацією профільної депутатської комісії розглянуть на сесії Вінницької облради.

Про критичну ситуацію на ринку яблук  розповів генеральний директор Корпорації «Вінницясадвинпром» Анатолій Семенюк, повідомляє Укрінформ. Він припустив, що цей процес може розпочатися одразу після завершення збору врожаю. Область може втратити до 15% із близько 23 тис. га яблуневих садів.

«Якщо торік ми в цей час з садка продавали сортові яблука по 10-15 грн за кілограм, то зараз максимум беруть за 4 – 4.50 грн. І собівартість яблук, щойно зібраних із садка, в середньому становить 4 – 4.50 грн за кілограм. Але ж 30% врожаю – це так званий нестандарт. Це яблука, які постраждали від вітру, граду або просто впали на землю. Ще вчора переробні підприємства їх брали по 2 грн, а сьогодні максимум 1.50 – 1.60 грн за кілограм дають. Тобто, цьогоріч у садівництві вимальовується мінусова рентабельність. Я не знаю, як господарства зможуть з цим впоратися. Сьогодні наші підприємства вже хочуть корчувати сади. Я впевнений, що цього року десь 2-3 тис. га садків у нас викорчують», – сказав Семенюк.

Директор підприємства зізнається: цьогорічний сезон видався вкрай важким. Зокрема, у період цвітіння через негоду садівникам довелося обприскувати яблуні дорогими отрутохімікатами по 25-30 разів. Інакше кондиційного врожаю зібрати не вдалося б.

«Наразі ми ще не можемо говорити про конкретні цифри, бо господарства зібрали лише 50-60% врожаю. Ми очікуємо, що по корпорації зберемо 150-160 тис. тонн яблук, а в цілому по області буде в межах 300 тис. тонн. Це десь на 30% більше, аніж торік. Але ми вже маємо серйозні збитки. А ще ж зараз закладаємо яблука в холодильники. І вже бачимо, що у зимові місяці на ці яблука ціни не буде. А для роботи холодильників потрібно затратити величезні кошти на електроенергію», – розповів директор корпорації.

Вплинула на ринок яблук і політична ситуація: вінницькі садівники втратили традиційні ринки збуту в Росії, Казахстані та Білорусі, а також на тимчасово не підконтрольних українських територіях.

 Європейські країни цьогоріч українські яблука не купують, позаяк і місцеві аграрії зібрали добрі врожаї. Частину своїх яблук вінничани експортують до країн Азії. Але тамтешні імпортери потребують лише певних сортів, яких мало вирощують навіть у молодих інтенсивних українських садах. На внутрішньому ж ринку вирощені обсяги яблук спожити не можуть, зокрема, через низьку купівельну спроможність населення.

Актуальні новини Вінниці та області в нашому Telegram-каналі та на Facebook-сторінці

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *