Про поета і режим: у Вінниці Вахтанг Кіпіані презентував книгу «Справа Василя Стуса» (фото)

Новини Вінниці Топ Фото дня

9 березня у Вінницькій обласній універсальній науковій бібліотеці імені Тімірязєва відбулася презентація книги Вахтанга Кіпіані «Справа Василя Стуса». Після публікацій в інших містах України та за кордоном документальна робота українського публіциста та громадського діяча «доїхала» і до Вінниці. Презентувати її приїхав сам автор.

Як розповів журналістам пан Кіпіані, написання книги в нього зайняло пів року. Але матеріали для неї він збирав майже чверть століття.

«Фактично, це понад 20 років збирання матеріалів, записів інтерв’ю, поїздки на Урал, робота в архівах, спілкування з людьми з близького кола Василя Стуса. Можна сказати, я йшов до цього чверть століття. А як дійшов, то швидко написав», ‒ каже автор «Справи Василя Стуса.

Книга на 90% складається з документів другої та останньої кримінальної справи Василя Стуса. Решта ‒ це публікації, які проливають світло на останні роки життя Стуса. Також до збірки увійшли 12 останніх табірних записів поета.

«Його судили двічі. Перший раз його судили фактично як поета. Справа ‒ майже все навколо літератури. Другий раз його судять як українця», ‒ розповідає Вахтанг Кіпіані.

Чоловік каже ‒ його книга ‒ про нормальну людину, яка опиняється в ненормальній ситуації.

«Фактично, історія Стуса ‒ це історія людини з нашого часу, яка опиняється в страшному комуністичному режимі. Ми маємо право голосу, і він теж мав. Але це було заборонено. Ми маємо право на друк, і він ним скористався. І це було заборонено. Сьогодні листування з усім світом ‒ нормальне явище, а тоді його листи «вскривались», і там відшукувалися рядки, які б свідчили про його небезпечний для комуністичної держави характер. Він просто опинився в не найкращий час для себе», ‒ зазначає публіцист.

Варто зазначити, що і на сьогодні постать Василя Стуса та його історія залишаються «на слуху» в українському суспільстві. В 2019 році вийшла стрічка українського виробництва «Заборонений», яка мала на меті показати шлях та боротьбу поета в часи комуністичного режиму. Втім, за оглядами кінокритиків, впоралася з цією метою не дуже добре.

Також про справу Василя Стуса заговорили в 2020 році (як про сам судовий процес, так і про книгу Вахтанга Кіпіані). І, що іронічно, завдяки іншому судовому процесу. Український політик, член партії «ОПЗЖ» Віктор Медведчук, який був адвокатом Стуса в суді за часів Союзу, подав заяву до Дарницького районного суду Києва. В своїй заяві колишній захисник Стуса вимагав визнати дев’ять епізодів книги недостовірними та такими, що порушують його «особисті немайнові права». До речі, як раніше зазначав у спілкуванні з журналістами сам Віктор Медведчук, книгу він не читав. Судовий процес та спроба заборонити «Справу Василя Стуса» мали надзвичайний ефект ‒ книгу почали розмітати з полиць. Відтак, і на сьогодні книг в продажі майже не залишилося. Відслідкувати, коли з’явиться новий наклад, можна на сайті видавництва «Vivat».

«Стуса вбивали двічі, а зараз відбувається третє вбивство. Перше вбивство – рівно 20 років до смерті, у вересні 1965, після відомої презентації фільму «Тіні забутих предків», де він, Дзюба та Чорновіл виступили зі спонтанним словом-мітингом про початок репресій. Після цього його викинули з літератури. Тобто з вересня 1965 20 років жоден український читач не зміг прочитати Стусового тексту, підписаного його іменем. Його вбили, як літератора. Другий раз, це 1985 року, коли його знайшли мертвим. Ну і третє вбивство відбувається сьогодні», ‒ зазначає Вахтанг Кіпіані, згадуючи теперішній судовий процес навколо книги.

Загалом, презентація «Справи Василя Стуса» у Вінниці тривала понад дві години, а прийшли на неї кілька десятків слухачів. Спілкування з якими зрештою вийшло за межі обговорення самої лише «Справи». Відтак, присутня на зустрічі жінка згадала про захоплення Вахтанга ‒ фотографування птахів. А в ході розмови з літнім чоловіком пан Кіпіані обговорив іншу свою роботу «Війна двох правд. Поляки та українці у кривавому ХХ столітті», де, зокрема, розглядаються події Волинської трагедії, яку в польській історіографії іменують «Волинською різаниною». Також одна з присутніх розповіла історію купівлі «Справи Василя Стуса» на «блошиному» ринку у Львові, де книга лежала серед сувенірів та різного роду побутових дрібничок.

Довідково

Вахтанг Кіпіані – український журналіст, публіцист, історик грузинського походження. Головний редактор Інтернет-видання «Історична Правда», однойменного тележурналу, викладач магістерської програми з журналістики Українського католицького університету у Львові та кафедри PR у Національному університеті «Києво-Могилянська академія», засновник Музею-архіву преси.

У нашого сайту тепер є Telegram

Також запрошуємо на нашу Facebook-сторінку

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *