У Вінниці покажуть раритетні народні ікони, яким понад сто років

Новини Вінниці Статті Топ

Народний художник України Володимир Козюк презентує унікальну виставку подільської ікони «Духовні скарби. Історія врятування». Експозиція  відкриється в п`ятницю, 29 листопада, у Вінницькому обласному художньому музеї.

Центральну композицію сформують старовинні подільські ікони XVІІІ – ХІХ ст. –  Свята Богородиця, Миколай Чудотворець і Свята великомучениця Варвара та ікона «Свята вечеря». На виставці буде представлено 120 народних полотен. Загалом, у колекції  Володимира Козюка  –  понад 250 ікон. Свого часу його зібрання Подільської народної ікони булщ визнано Книгою рекордів України найбільшим в країні.  Сам меценат встановив національний у категорії «Благодійність», бо передав із приватної колекції до музеїв України 1500 різних експонатів.

За словами Володимира Козюка, особливістю представлених витворів є те, що вони намальовані звичайними народними умільцями.  Її малювали на полотні, яке потім натягувалось на раму. Деякі ікони, будучи до двох метрів завширшки, ділилися на сегменти, кожен з яких мав свій сюжет, або в них відтворювалися різні святі. Крім того, на таких іконах часто малювали квіти та зображали святих «близькими» до людей.

  • Церква боролася з цими іконами, називаючи їх неканонічними. Адже на них зустрічаються квіти та інша символіка, яку не використовувала церква, але яка подобалася селянам. Ще одними противниками народних ікон були фабрики-монополії.  Різними шляхами вони боролися з народними іконами, а інколи просто знищували. Те, що вони збереглися й дійшли до наших днів, – це вже феномен, – відзначає Володимир Козюк.

Збирати народні витвори релігійного мистецтва колекціонер розпочав ще у дитинстві. У 10 років до його рук потрапила перша народна ікона, яку він знайшов у старій розваленій хаті. Частину ікон зі своєї колекції Володимир Козюк кілька років тому презентував Вінницькому краєзнавчому музею. Окрема колекція у складі різних виставок мандрувала Україною та була за кордоном. Полотна, які колекціонер представить у Вінниці, свого часу демонструвалися у виставкових залах Національного заповідника «Софії Київської», Києво-Печерської лаври, Музеї українського мистецтва в Нью-Йорку, Національному музеї народного декоративно-прикладного мистецтва в Києві, Києво-Могилянській академії, краєзнавчому музеї м. Бровари, а також у краєзнавчому та художньому музеях Вінниці.

Виставкою Подільської ікони «Духовні скарби. Історія врятування» Володимир Козюк прагне привернути увагу влади й громадськості до раритетних витворів народного мистецтва. А головне – ініціювати створення у Вінниці музею Подільської ікони, куди він готовий передати 80 % колекції, 20 % –залишити собі, щоб представляти на виставках та популяризувати цей вид мистецтва у світі.

Відвідати унікальну виставку Подільської ікони вінничани та гості міста зможуть до 15 січня 2020 року.

Олеся Шуткевич, фото – http://koziuck.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *