До Вінниці йде грип: уже можна вакцинуватися за пів ціни

Новини Вінниці Статті Топ

Цього епідемічного сезону для Північної півкулі прогнозують кілька штамів вірусів грипу: вірус, подібний до A/Brisbane/02/2018 (H1N1)pdm09; вірус, подібний до A/Kansas /14/2017 (H3N2); вірус, подібний до B/Соlorado/06/2017 (лінія В/Victoria/2/87); вірус, подібний доB/Phuket/3073/2013 (лінія В/Yamagata/16/88). Для вакцинації пропонують дві вакцини «Ваксігрип» та «ДжіСі Флю».

У Вінниці всі, хто хоче вакцинуватися, мають звернутися до Центрів первинної медико-санітарної допомоги. Перед щепленням лікар здійснює огляд пацієнта і визначає, чи немає протипоказань для цієї процедури. Далі буде виписаний рецепт, з яким пацієнт йде до найближчого аптечного пункту і сплачує вказану вартість. З чеком повертається до лікаря і робить щеплення.

Люди, які відчувають у себе ознаки хвороби, зможуть пройти експрес-тести у лікувально-профілактичних закладах міста та за 15 хвилин з’ясувати, чи дійсно у них грип, чи звичайна застуда. Правильно встановлений діагноз допоможе більш якісно підібрати ліки та успішно справитись із хворобою. 

  • Програма «Стоп грип» у Вінниці стартує вже вчетверте. Ми врахували особливості минулих років і залучили до неї сімейних лікарів, приймальні відділення. Наступного разу плануємо залучати до програми лікарів, які працюють як приватні підприємці, щоб вони також здійснювали профілактику грипу, – каже  директор департаменту охорони здоров’я міської ради Олександр Шиш.
  • Сезон грипу вже розпочався, поодинокі випадки захворювання, викликані вірусом грипу, вже є у нас в стаціонарі та у поліклінічній ланці. Як правило, кожен сезон грипу починається зі Східної Азії, Австралії, Нової Зеландії, де виявляються нові штами вірусу. Всесвітня організація охорони здоров’я передає їх фармацевтичним фірмам, які виробляють відповідні вакцини. У цьому році ВООЗ трішки затрималась з передачею цих штамів вірусу фармацевтичним фірмам, тому виробництво вакцин дещо загальмувалося. Україна передбачила 500 тисяч вакцин. Вони виробляються під попереднє замовлення. Перші партії вакцин вже в Україні пройшли тестування та контроль і знаходяться в мережі аптек, в тому числі і у вінницьких, – розповідає доктор медичних наук, завідувачка кафедри інфекційних хвороб ВНМУ ім. М.І.Пирогова, радниця міського голови Лариса Мороз. – У Вінниці створені всі умови для того, щоб вакцинуватися. Завдяки програмі «Стоп грип» практично в десять разів з 2014 року збільшилась кількість вінничан, які провакцинувалися. У 2014 році було лише 432 людини, а у 2018 році вже п’ять з половиною тисяч. Вінниця практично єдине місто, яке надає таку послугу своїм мешканцям. Сімейні лікарі вже мають досить гарний досвід вакцинування, – каже Лариса Мороз. – Діагностувати грип ми маємо можливості ще на первинній ланці, яка забезпечена міською радою швидкими тестами. Тому тільки у Вінниці існує можливість всім хворим з підтвердженим грипом призначати специфічну противірусну терапію з доказовою базою – це озельтамівір, на який виділені кошти міською радою і вони в достатній кількості вже є у лікувальних закладах як первинної, так і вторинної ланки. Крім того, є запас антибіотиків для людей, які потрапили в стаціонар та мають вторинні бактеріальні інфекції і отримують вони їх безкоштовно. Це, мабуть, єдиний приклад в Україні. Якщо подивитись на статистику летальних випадків від вірусних пневмоній, то у 2015-2016 роках було п’ять таких смертей, а з впровадженням програми «Стоп грип» ми не маємо з 2016 року жодного летального випадку. Я думаю, це основний результат програми.

Завідувачка кафедри дитячих інфекційних хвороб ВНМУ, професора Ірина Незгода розповіла про особливості захворювання на грип у новонароджних дітей та дітей до 18 років:

  • Грип страшний тим, що за досить невеликий проміжок часу дитина може захворіти та загинути від ускладнень. Температура сягає 38-40 градусів, захворювання починається дуже гостро. На перший план виступають симптоми інтоксикації. Дитина стає кволою, виникає головний біль, діти старшого віку скаржаться на неможливість повернути очними яблуками, скроневі болі. При грипозній інфекції виникає м’язовий біль, який характерний лише для цієї інфекції. Маленька дитина буде дуже неспокійна. Якщо виникає висока температура, потрібно, щоб батьки викликали лікаря, бо у дітей імунітет нестійкий і швидко виникають ускладнення: нейротоксикоз, менінгіт, менінгоенцифаліт, пневмонія, стеноз гортані, коли дитина може задихнутись. Тому дуже важливо викликати лікаря. При підвищенні температури не потрібно використовувати аспірин, обтирання оцтом, спиртом. Потрібно пити багато води, повітря має бути зволожене в кімнаті. Важливо, що зараз у жовтні, та в першій неділі листопаду можна застосовувати вакцини, їх у нас достатньо. Перед вакцинацією дитину обов’язково повинен оглянути лікар. Щеплення робиться дітям починаючи з 6 місяців. Це єдиний метод, який дає можливість запобігти летальному випадку.  
  • Під час епідемії грипу найбільше навантаження лягає на сімейних лікарів, адже вони є особами першого контакту з пацієнтами і саме вони мають вирішити чи у людини грип, ГРВІ чи вже пневмонія. Важливо не займатись самолікуванням. А люди часто приймають антибіотики без рекомендації лікаря, що є помилкою, – пояснює доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри пропедевтики внутрішніх хвороб ВНМУ ім. М.І.Пирогова, радник міського голови Юрій Мостовий.
  • Найважливіше – не залишайтесь сам на сам з проблемою. Якщо виникли сумніви щодо вашого здоров’я, зверніться обов’язково до лікаря. Не варто купувати вакцину самому та зберігати її в кишені чи будь-де. Вакцину ви можете придбати лише після того, як вас оглянув лікар, виписав рецепт та скерував за певним маршрутом. Найпростіший та найдешевший спосіб вберегти себе від грипу – вакцинація. Самолікуванням ви можете не лише даремно викинути гроші, а й згаяти час і пропустити, так зване, «терапевтичне вікно», коли спеціаліст може ефективно і швидко вас вилікувати. На сьогодні міська комунальна аптека закупила дві з половиною тисячі доз вакцини «ДжіСі Флю». В кінці жовтня, на початку листопада має надійти «Ваксігрип». У Вінниці передбачено кошти на 10 тисяч щеплень. Минулого року було більше 5500 щеплень, ми передбачаємо, що свідомі вінничани звернуться зробити цю процедуру. Якщо фінансовий ресурс використаємо, у нас є домовленість з міським головою, що ми докупимо цю вакцину. З вчорашнього дня пацієнтам вже проводять вакцинацію. Кожна партія може мати різну ціну. Зараз «ДжіСі Флю» коштує близько 260 гривень, а 50 % – це 130 гривень, – додає  Олександр Шиш.

Довідка. Програма «Стоп грип» передбачає безплатну вакцинацію дітей з інвалідністю та позбавлених батьківського піклування. Всі інші вінничани можуть придбати її з 50% знижкою.

За інформацією: www.vmr.gov.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *