13 грудня, у Калинівці що на Вінниччині, відбулося всеукраїнське свято гумору та сатири, присвячене відомому гумористу Степану Руданському, який народився у селі Хомутинці Калинівського району. Цьогоріч, святкували круглу дату – 185 років відколи на світ з’явився поет. Як святкували дізнавалася наша журналістка.
День гумору та сатири у Калинівці відзначають понад 40 років, за такий довгий часу свята з’явилися традиції.
Свято гумору та сатири започаткували ще у Хомутинцях, де й народився наш гуморист, лише згодом ми вирішили і собі таке зробити. Вже близько 40 років ми організовуємо його для наших земляків і не тільки. До нас приїздять ансамблями, творчі колективи, гумористи з усієї України, і ми раді їх зустріти у наших краях. Буквально вчора я дізнався, що сьогодні до нас завітає Президент України, щоб привітати нас із таким чудовим святом. Для Калинівчан це є сюрприз, ми не повідомляли про це офіційно, – зазначає організатор свята Віктор Кулаков
Захід розпочався близько 12 години, на ньому зібралося близько 5 тисяч громадян. Як розповіла калинівчанка Тетяна Анатоліївна, вагомою причиною взяти участь у народних гуляннях став приїзд Президента:
Я на це свято не збиралася йти. Думала, що все буде як завжди, але, коли мені зателефонувала дочка, і повідомила, що приїде сам Порошенко, я вирішила піти, щоб подивитися як він приїде цього разу, що скаже нового.
Привітати усіх гаранту не вдалося. Президент пройшовся разом з містянами до палаток деяких громад та заспівав з ними пісні, подарував подарунки за щедрування, а також робив селфі з дітворою.
На території центральної площі міста зібралося багато людей з різних сіл. Вони презентували свою кухню, показували звичаї: дівчата співали пісні, а хлопці жарили шашлики. Відзначити День гумору завітали Бережанська, Котюжинецька, Кордилівська, Гущинецька, Писарівська, Глинська, Нападівська, Сальницька, Пиківська громади.
Колектив під назвою «Пиківські козачки» приїхали привезли із собою страви, що зазвичай їдять у їхньому селі:
Сьогодні пригощаємо кожного усім, що дав нам Господь Бог: це і котлети, риба, запечена качка, пироги, пряники, глітвейн навіть є та ще багато чого. Ми радо зустрічаємо кожного, хто до нас завітає і запрошуємо щиро усіх до нашого села, – розповідає Ганна Панасюк.
Крім їжі на свято селяни привезли домашніх тварин та птахів, яких почали продавати. Вибір був різноманітний – від кролів до собак та від голубів до папуг.
Знайшлися розваги і для дітей: малеча мала змогу прокататися на дитячому паровозі, поїздити на машинках, потанцювати. Юнакам теж була забава – це різні силові змагання, стрільба та інші ігри.
Найпопулярнішою серед хлопців забавкою були змагання на стовпі. Напередодні свята організатори приготували паперові ящички із подарунками в середині. Їх причепили на верх дерев’яного стовпа. І уже в середині свята хлопці повинні дістати лише 1 подарунок. Переможцями цього року стали: Дмитро Козійчук, який отримав у подарунок пароварку, Михайло Бадрак – фен, Олександр Максимчук – електром’ясорубку, Сергій Максимчук та Богдан Маланка– приставку т2, Іван Німців – електроконвектор, Михайло Гаврамчук – міксер, Руслан Синиця – мультиварку.
Іван Німців зізнається:
Мені 24 роки, я сам із Львова, проте зараз проживаю у Сальнику, до цього змагання не готувався, але я був впевнений, що вилізу і дістану подарунок, ще й дуже цінний – електроконвектор. Зараз ця річ мені стане у нагоді. Я задоволений, хоч довелося роздягнутися та трішки померзнути.
Голова районної ради міста Калинівки Василь Поліщук щороку відвідує свято та закликає кожного приєднатися до святкування:
На сьогоднішнє свято збирається постійно від 6 до 7 тисяч людей кожного року. Віднедавна свято стало всеукраїнським. Буквально сьогодні до нас завітали гості із Кам’янця-Подільського, Тернополя, Хмельницького, Києва. Ще колись приїжджали гумористи із Ялти, але зараз у зв’язку із подіями, які відбулися у Криму, вони не мають змоги приїхати. На 180-ту річницю Степану Руданському у Калинівці поставили пам’ятник, і тепер ми маємо змогу вшановувати його пам’ять і покласти квіти талановитій людині.
Наталя Притуляк