У Спасо-Преображенський собор Вінниці, сьогодні, 4 січня, намагалися потрапити близько сотні священників УПЦ МП. На чолі групи священнослужителів був протоієрей Никодим Виговський, якого Московський патріархат призначив настоятелем собору. Втім, до храму, який нещодавно перейшов до помісної української церкви, потрапити їм не вдалося – двері виявилися зачиненими.
Я призначений настоятелем релігійної громади Спасо-Преображенського собору. Мене призначив законний, канонічний керівник Вінницької єпархії. Я прийшов виконувати обов’язки, а мені не дають це робити., – пояснив отець Никодим
Побачивши зачинені двері, соратники Никодима розійшлися протягом 20 хвилин, а от сам він залишився, аби дочекатися приїзду патрульних і зареєструвати заяву:
Хочу зареєструвати протиправні дії, які перешкоджають мені зайти в цей храм. Юридично, законно і канонічно я маю право сюди потрапити
Чекаючи на правоохоронців, Никодим вступив у цікаву дискусію із парафіянами, які також хотіли зайти до собору кожен по своїх справах.
Віряни висловлювали підтримку митрополиту Вінницькому та Барському Симеону і новоствореній Православній церкві України загалом. Никодим, в свою чергу, наполягав на канонічності церкви Московського патріархату. Він заявив, що приставка МП – лише «клеймо», насправді ж існує тільки самоврядна Українська православна церква. Священик наполягав: сам хоче автокефалії, але не приєднається до ПЦУ, бо вважає її неканонічною.
Московського патріархату немає, це журналістське клеймо. Зареєстрована Українська Православна Церква. МП – суто журналістська приставка, і в документах я не зустрічав такого формулювання. Я сам хочу автокефалію. Хочу церкву, незалежну від Москви. Це моє бажання дуже багато років, – сказав отець Никодим
Ну? – лаконічно апелював до нього один з парафіян
… Але щоб законно, канонічно,– продовжив Виговський – Я керував хором в цьому храмі, мій батько будував ці куполи, робив ремонти. Я виготовляв іконостас цього собору…
До чого ви це говорите? Ця будівля кому належить? Громаді, так?- запитався інший вірянин
Будівля належить Українській православній церкві, – пролунало у відповідь
В нас тепер Православна церква України, – продовжив дискусію чоловік. – Переходьте до ПЦУ і тоді будьте настоятелем
Не змушуйте мене, це кримінальна відповідальність, – пригрозив Никодим
Я не змушую, я пропоную, – уточнив опонент
Зрештою, отець Никодим Виговський пообіцяв не здаватися і повернутися до Спасо-Преображенського собору, але віряни сприйняли його слова без ентузіазму.
Ми прийдемо сюди після шостого числа! – сказав Виговський
Приходьте. Ви не зайдете сюди, бо громада проти! – твердо відповіли люди
Зазначимо, що не всім парафіянам, що хотіли зайти до храму, було діло до суперечок.
Я не лізу суперечки. Я просто приходжу сюди молитися і йду додому. Мені головне бути ближче до бога, – сказав вінничанин Олег
Додамо: сьогодні у Вінниці відбувся Синод священиків УПЦ МП з усієї області, на який не пустили журналістів. За його підсумками ієрархи вийшли до преси та поскаржились на утиски з боку місцевої і державної влади і пообіцяли висловити їм недовіру, якщо так триватиме надалі. Зокрема, в МП незадоволені тим, що голова ОДА Валерій Коровій досі не прийняв на аудієнцію митрополита Варсонофія, призначеного очільником Вінницької єпархії замість Симеона, який перейшов до ПЦУ.
Після Синоду священики Московського Патріархату влаштували короткочасний пікет будівлі ОДА та міської ради, а потім пішли до головного православного собору міста, що призвело до вищезгаданих подій.
Олександр Сашньов
Фото: Вінниця.Ок та 20 хвилин