У п’ятницю, 7 грудня, постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман зустрівся із студентами Вінницьких вишів. Пан Йоста розповів молоді про структуру, функції, діяльність МВФ, а також навів дані про економічний розвиток України у порівнянні з іншими країнами.
Зустріч відбулася у конференц-залі хірургічного відділу лікарні імені М. Пирогова, у чому закордонний гість побачив своєрідний символізм:
Те, чим ми займалися з українською владою впродовж останніх 4 років – ми лікували українську економіку, тому тепер пацієнту треба відновлюватися і змінювати стиль життя
Низький рівень інвестицій та банківська криза
Говорячи про основні «хвороби» української економіки, пан Люнгман відзначив низький рівень інвестицій, які складають лише 16-17% від ВВП держави. При цьому самі українці в міру сил вкладають капітал у вітчизняну економіку, гостро бракує передусім іноземних інвесторів.
Частка інвестицій в Україні складає 16-17% ВВП, в той час, коли в суміжних країнах – 23-24% ВВП. Біда не в тому, що українці не роблять внутрішніх інвестицій – іноземних інвестицій бракує, тому що закордонні інвестори не наважуються робити довгострокові вкладення в Україну. І коли питають в іноземців чому вони не інвестують в Україну – відповідь одна: незадовільний бізнес клімат. Чому так? Слабкий захист майнових прав, незабезпечення закону та корупція, – зауважив представник валютного фонду
Ще однією великою проблемою нашої економіки лектор назвав кризу у банківській сфері. Великий національний борг, який у піковий період складав 80% ВВП, суттєво «оголив» проблеми галузі: «лопнули» фінансові установи-«одноденки», було ліквідовано близько 90% «ненадійних» банків. Однак і зараз Україна – лідер за позиками, які не обслуговуються:
Неприємно це казати, але, Україна є лідером по питомій вазі позик, які не обслуговуються, оскільки вони становлять половину всіх банківських позик. Поєднання трьох факторів: рецесії, кризи в банківській сфері та втрати довіри призвели до різкого зменшення кредитування банками. У 2017 році відбулися позитивні зрушення, але в основному кредитування відбувається для домогосподарств
«Чотири кити» валютного фонду
Як пояснив студентам Люнгман, макроекономічна програма МВФ в Україні починаючи з 2014 року «стоїть» на «чотирьох китах»: рівні інфляції, плаваючому обмінному курсі, стабільності фінансового сектору та врівноваженій податковій бюджетній комісії. Співробітник Фонду переконаний: така політика допомогла українській економіці перейти до зростання:
Результати доводять, що економіка відновила академічне зростання, тепер важливо тримати це зростання, і дотримуватися всіх правил. Важливо додати ще стимулятори, щоб ще більше пожвавити економічне зростання. Якщо ми повернемося на 18 років назад, і виведемо середнє значення, то побачимо, що українська економіка зростає з 2000 року, в середньому на рік на 1% і уже з 2015 Україна почала зростати на 2.5 – 5 %.
Нагадаємо, під час візиту до Вінниці Йоста Люнгман відзначив потенціал міста та похвалив український закон про бюджетне планування.
Наталя Притуляк