У інфекційному відділенні Могилів-Подільської лікарні інтенсивного лікування із діагнозом «ботулізм» перебуває мешканка Чернівецького району Вінницької області.
Головне управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області нагадує, що ботулізм – небезпечне токсикоінфекційне захворювання. Паличка Clostridium botulinum мешкає в ґрунті і поширена всюди. Побічним продуктом життєдіяльності палички є токсин ботулін, який має паралітичну дію на нервову систему та м'язи тварин і людини.
Для смертельного отруєння досить мікроскопічної дози ботуліна – від 5 до 50 нг/кг маси тіла. Без своєчасного медичного втручання смертельний результат можливий в 30-60% випадків, і навіть при лікуванні ця цифра наближається до 10%. Ботулізм є однією з найнебезпечніших харчових токсикоінфекцій, його профілактика серед харчових отруєнь займає перше місце серед інших захворювань. Основна небезпека заражених продуктів полягає в тому, що зовні вони можуть виглядати цілком необразливо. Консервовані продукти ( м'ясні, рибні, грибні) приємні на смак, не змінюють колір і запах. Проте, мікроскопічні кількості токсину вже можуть перебувати всередині банки. При цьому, якщо продукт вживають кілька людей, є ймовірність, що захворіють не всі, – застерігають у відомстві
Держпродспоживслужба попереджає: токсин досить стійкий і може зберігатися в консервах роками, навіть, якщо бактерія вже давно загинула. На нього не впливають сіль, цукор, оцет і спеції. Всі підозрілі банки, а також консерви терміном зберігання понад одного року підлягають знищенню.