В осінньому небі Вінниччини – чимало перелітних птахів, що поспішають у вирій після «літньої відпустки». Одним із таких «курортників» є занесений до червоної книги України чорний лелека, але побачити його – справжня рідкість.
Цих пернатих красенів по всій Україні налічується 400-450 пар, а в наших краях вони бувають лише «транзитом». Природним для них середовищем є волога болотяна місцевість, а це не притаманні для сухого лісостепу Вінниччини природні умови. Як розповів доцент кафедри біології вінницького педуніверситету, орнітолог Олександр Матвійчук, гнізд чорного лелеки на всій території області знайти ще не вдавалося.
Стосовно кількості чорних лелек у нашій області достовірних даних немає. Я підозрюю, що вони в нас не гніздяться, бо надають перевагу лісам перед нашим лісостепом. Цих птахів бачили на Вінниччині у гніздовий період, але гнізд не знаходили. Думаю, кілька тисяч лелек мігрують крізь нашу територію, але навряд чи залишаються тут, щоб народити та виростити пташенят, – стверджує пан Матвійчук.
За його словами, неможливо зустріти цього великого чорного птаха і в сільській місцевості: на відміну від свого найближчого родича білого лелеки, він не любить людської компанії, боїться нас та тримається подалі від населених пунктів. Однак, на жаль, обережність не рятує «лелек-відлюдників» від браконьєрів: днями у сусідній Хмельницькій області підстрелили двох птахів. Ветеринари прооперували бідолах, однак в дикій природі їм вже не вижити. Олександр Матвійчук пояснює, що частіше за все рідкісний птах потрапляє під кулі через людську неосвіченість.
Думаю, в більшості випадків чорних лелек підстрелюють через банальне бажання постріляти: рушниця є, набої є, а дичини в лісах не так багато, як ще 50-60 років тому, і раптом трапляється такий великий птах: то чого ж не вистрелити? У людей нема знань про тварин, про види. Ніхто ж не думає, що чорного лелеку внесено до Червоної книги, ось таке і трапляється, – обурюється орнітолог.
Тож побачивши в небі лелеку чорного кольору, озброюйтесь не рушницею, а фото- та відеокамерами, рідкісні кадри порадують вас і ваших знайомих. До речі: мігрують ці птахи вдень, великими групами і широким фронтом, що справляє неповторне враження.
Олександр Сашньов