До Вінниці завітали експерти проекту USAID «Трансформація фінансового сектору». Вони розповіли, що в рамках «Трансформації…» було розроблено два законопроекти, направлених на боротьбу із шахрайством збоку фінансових установ та запровадження в Україні посади фінансового омбудсмена.
Передбачається, що фінансовий омбудсмен буде допомагати примиритися сторонам фінансових конфліктів. У разі неможливості досягти примирення, фінансовий омбудсмен буде приймати скарги громадян, розглядати суперечки і приймати відповідне незалежне справедливе рішення. Звертатись до фінансового омбудсмена зможуть виключно фізичні особи, але жоден споживач не буде обмежений у конституційному праві звернутися до суду на будь-якому з етапів вирішення спору. Передбачається, що рішення омбудсмена будуть прийматися неупереджено, компетентно та досить швидко – в строк до 60 днів (для порівняння українські суди можуть розглядати такі справи 1-2 роки).
В конфліктах з фінансовими установами українці залишаються абсолютно незахищеними. На сьогодні такі спори може вирішувати лише суд. Але, за результатами досліджень, тільки 10% українців довіряють українській судовій системі. Тому установа фінансового омбудсмена – це інституція, яка дуже потрібна українцям сьогодні. Вона буде допомагати вирішувати спори у позасудовому порядку. І ці спори будуть вирішуватись швидко та справедливо», – підкреслює Тетяна Бурак, експерт Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору».
У законопроекті під номером 8055 закладено такий алгоритм призначення фінансового омбудсмена, який дозволить йому бути максимально незалежним. Як показує світовий досвід, така неупереджена та професійна інституція, як фінансовий омбудсмен, буде користуватися довірою громадян. Представники USAID зазначають, що інститут фінансового омбудсмена та механізм позасудового вирішення спорів – не український винахід. Він успішно працює у більшості країн ЄС. Тому законопроект 8055 – це спроба побудувати і в Україні нову, чесну, неупереджену і, найголовніше, ефективну систему вирішення спорів на фінансовому ринку.