У середу, 12 вересня, у Верховній Раді України відбувся круглий стіл «Світовий досвід запровадження системи аукціонів із закупівлі електричної енергії з відновлюваних джерел», організований Комітетом ВРУ з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки та European Bank for Reconstruction and Development (EBRD). На заході Директор Департаменту Електроенергетики ЄБРР Гаррі Бойд-Карпентер виступив із презентацією досвіду ЄБРР щодо проведення аукціонів для проектів відновлюваної електроенергетики.
Олександр Домбровський, в.о.Голови Комітету з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки, зазначив:
Розвитку відновлюваної енергетики немає альтернатив у світі. Минуло вже 10 років з моменту запровадження в Україні системи «зелених» тарифів:у вересні 2008 року був ухвалений закон, яким введено поняття “зелений тариф” для стимулювання виробництва електричної енергії з альтернативних джерел.
Проте, нинішня модель потребує вдосконалення.
Кількість країн, що вже застосовували систему аукціонів із закупівлі енергії з відновлювальних джерел, зросла з 6-ти в 2005 році до приблизно 70-ти – у 2018.
Метою проведення аукціонів є дешевша чиста енергія для всіх українців. Ми з Левом Підлісецьким та іншими колегами-народними депутатами в червні зареєстрували законопроект №8449, що має на меті запровадження нової системи підтримки відновлюваної енергетики. Загалом, 56 народних депутатів подало 8 законопроектів із нової системі підтримки – це певний рекорд у законотворчості в галузі ВДЕ та енергетики.
Дуже важливо було для всіх стейкхолдерів почути позицію наших стратегічних інституційних інвесторів – ЄБРР – про їх досвід роботи в різних країнах та рекомендації для України.