Представники бібліотечних закладів ОТГ Вінницької області сьогодні відвідали тренінг «Механізми створення та функціонування бібліотек в ОТГ», який організував Вінницький центр розвитку місцевого самоврядування за сприянняПрограми « U-LEAD з Європою». Бібіліотеки громад фінансуються по залишковому принципу і перед ними стоїть завдання оптимізувати свою діяльність з огляду на фінансову та спеціалізовану ефективність.
Спікерами заходу виступили експерт Вінницького ЦРМС з місцевих фінансів –Інна Святна, президент Асоціації бібліотек Вінниччини – Наталія Морозова, а також представники успішних громад області.
Під час тренінгу представники ОТГ дізналися про правові питаня фукціонування бібліотек та механізми побудови бібліотечної мережі в умовах децентралізації, про фінансування закладів, а також ознайомились із успішними практиками та досвідом роботи колег із ОТГ області.
«Перед бібліотечними закладами стоїть завдання фінансової спроможності і з огляду на залишковий принцип фінансування, потрібно уважно підходити до витрат та приділити увагу програмно- цільовому методу фінансування. Важливою є новація із впровадження показників ефективності, саме ці показники спонукають громади до прийняття рішень про – або скорочення штату бібліотеки, або оптимізації закладу , основна умова для успішної діяльності – це ефективність. Заклади мають обов’язково визначити свій статус, адже є випадки, коли бібліотеки сіл не мають статусу юридичної особи. І надважливо, використовувати всі джерела фінансових надходжень – це орендна плата, благодійні внески, спонсорські та грантові проекти», – пояснила під час виступу експерт Центру з місцевих фінансів Інна Святна.
«Потрібно формувати мережу бібліотек. Якщо у віддалених селах люди працюють на пів-ставки, то краще, щоб це була філія централізованого закладу, це вирішує і питання оплати праці , і господарські питання, і стандарти роботи. Потрібно пам’ятати, що у світі бібліотеки стають поліфункціональними, вони надають все більше послуг і долучаються до багатьох напрямків суспільного життя, це є шлях до успіху закладів», – зауважила Наталія Морозова, президент Асоціації бібліотек Вінниччини.
В ході тренінгу представники бібліотечних закладів ознайомились із комунікаціями в ОТГ. Eксперти ВЦРМС пояснили присутнім, що бібліотеки можуть стати інформаційними центрами ОТГ та успішно висвітлювати як внутрішні питання функціонування закладу, так і зовнішні події громади, і цим виконувати таку необхідну просвітницьку діяльність в громаді.
«Понад 40 років в Іллінцях була централізована система з 29 бібліотек-філій та окремо – дитяча та бібліотека для дорослих. Після створення ОТГ мережа розділилась на 3 заклади – частина відійшла до сусідньої Дашівської ОТГ, частина – в Іллінецькій ОТГ, решта – обслуговує населені пункти, що не приєднались до жодної ОТГ. Це дало можливість акумулювати ресурси і розвиватись. Нещодавно Іллінецька бібліотека отримала 87 тис грн з обласного фонду на реалізацію проекту «Тепла медіатека – творчий осередок сільської громади» – кошти будуть витрачені на повний капітальний ремонт 1 сільської бібліотеки-філії, крім того, будуть закуплені меблі, технічне обладнання, облаштований інтернет. Обслуговуватись будуть школа, дитячий садок та мешканці двох сіл громади» – повідомила Наталія Покрищук, директор міської бібліотеки Іллінецької ОТГ.
На завешення тренінгу представники громад ознайомились з досвідом країн ЄС, поділились враженнями та спільними питаннями, а також виявили бажання продовжити навчальні зустрічі за підтримки ВЦРМС та Програми «U-LEAD з Європою».