Унікальне піаніно може зникнути назавжди у селі Марківка Теплицького району на Вінниччині. На ньому відомий на весь світ композитор Микола Леонтович виконував «Щедрика» та оперу «Євгеній Онєгін». Але легендарне піаніно може з’їсти шашель. Тому його терміново потрібно реставрувати.
Йому понад 120 років. Але старі струни та клавіші досі видають благородні та витончені звуки.
Торкатись, ба більше, грати на цьому піаніно – сувора заборона. Його бережуть, наче скрипку Страдіврі. Іншого такого інструменту у світі не має.
Інструмент дуже чудовий і звучить, ніби Леонтович на ньому грав вчора, – каже музикант Алла Грабова.
Благородні породи дуба знищує шашіль. На нинішні гроші піаніно сто років тому коштувало понад п’ять тисяч доларів. Дозволити собі подібні інструменти українського виробника могли лише заможні родини. Але окрім відомих мелодій піаніно стало ще свідком жахливого вбивства.
97 років тому Миколу Леонтовича застрелили НКВдисти. Тієї ночі всесвітньо відомий композитор грав на цьому піаніно оперу Євгеній Онєгін.
На клавішах досі зберігся віск, від свічок, при яких Леонтович творив свої шедеври.
Якщо експонат буде реставровано, звичайно, поміняється багато чого і якраз цього воску вже не буде, – говорить завідувач музею імені Миколи Леонтовича Ольга Прокопенко.
За словами фахівця з музичних інструментів Івана Йохни, реставрація потрібна негайно.
Інструмент б’є шашіль. Крім того, що потрібно міняти струни, вони вже ржаві, усі металеві частини ржаві, їх потрібно замінювати, але найбільша проблема – це шашіль, що гризе інструмент, – говорить реставратор.
На реставрацію потрібно 90 тисяч гривень. Але гарантій, що унікальне звучання піаніно залишиться, немає жодних. Тому музейники шукають вихід.
Не міняючи струни, не міняючи клавіші, але щось підреставрувати, щось законсервувати, технології сьогодні не стоять на місці, – вважає директор Вінницького обласного краєзнавчого музею Катерина Висоцька.
Реставрувати унікальне піаніно фахівці будуть цілий рік. Почнуть працювати над експонатом не раніше вересня.