Міжнародний фестиваль «Острів Європа» збере світових літераторів у Вінниці (відео)

Відео Новини Вінниці

Вінниця готується приймати унікальний міжнародний літературно-мистецький фестиваль «Острів Європа», який пройде на десяти локаціях міста 15-17 червня.

За словами письменниці, перекладачки, співзасновниці проекту та кураторки його міжнародної програми вінничанки Катерини Калитко, «Острів Європа» – це фестиваль камерних літератур, малих мов та локальних текстів.

З одного боку це – світова тенденція, попри те, що глобалістичні рухи нині доволі сильні. Відбуваються паралельно і відцентрові тенденції. Увага до того малого, яке є самобутнім і смислотворчим, стає щораз сильнішою. З іншого боку ми свідомі того, що мале часто сприймається в сенсі заниження вартості. Але малі мови, малі літератури не є малими за своєю удільною вагою в світовому літературному процесі. Вони «малі» в сенсі простору, який їм виділяється в глобальному світі. Україна з її величезною територією і величезною кількістю носіїв мови, так само є представником малої літератури і малої мови. Вона мусить пробиватися у світ через переклад, і це відбувається, як бачимо, зачасту дуже складно, – говорить Катерина Калитко.

За її словами, Вінницю як місце проведення фестивалю обрали тому, що місто є «золотим перетином на українській мапі», до того ж у Вінниці нині зароджується чимало важливих тенденцій у мистецькому та літературному житті.

До  міжнародної програми фестивалю включені автори, знані далеко за межами своїх країн: класик білоруської літератури Альгерд Бахаревіч, володарка престижної польської премії Вітольда Гомбровича Вероніка Мурек, чеська літераторка Дора Капралова.  

Більшість з них українською мовою не видавалися. Тому «Острів Європа» буде тим майданчиком, де їх можна буде почути і осмислити вперше, – каже Катерина Калитко.

Цікавими обіцяють бути зустрічі з ізраїльською письменницею родом з Чернівців Беллою Шаєр та співзасновницею літературного салону у Цюриху Даною Грігорчеа.     

Усі перелічені автори стверджують себе як європейці за правом народження, висловлювання, за правом вибору. Думаю, це дуже відповідає тим установкам, які задають в літературі, у світоспоглядані й описі світу «патрони» нашого фестивалю – Коцюбинський, Костецький і Стус, які є європейцями за різними ознаками, – каже перекладачка, спів засновниця фестивалю Анна Вовченко.

Гостями фестивалю також будуть знані літератори Сергій Жадан, Андрій Курков, Мар’яна Савка, Олена Гусейнова, Артем Чех, Микола Рябчук, Ірина Цілик, Олена Стяжкіна, Остап Сливинський, Сергій Татчин, молоді поети та прозаїки, а також закордонні україністи письменники та перекладачі Оксана Луцишина (США), Марко Роберт Стех (Канада), Ігор Померанцев (Чехія-Великобританія), Аня Хромова (Ізраїль), Оля Гнатюк, Ядвіга Сковронь (Польща) та чимало інших цікавих особистостей.  

Відбуватимуться заходи фестивалю на десяти локаціях просто неба. За словами вінницького літературознавця, перекладача, директора фестивалю «Острів Європа» Олександра Вешелені, головним критерієм відбору майданчиків було поняття «острівця» – ландшафтного, урбаністичного.  

Локація денної програми – Майдан Незалежності. Тут відбуватимуться дискусії наших учасників, а також заходи міжнародної програми. Сходи на Кумбарах – це локація, яку більше любить неформальна молодь, або люди, які відчувають себе завжди молодими, але мистецькі акції там якщо й відбуваються, то дуже стихійно. Тепер ми хочемо підкреслити, що місце, оповите культурними алюзіями, насамперед завдяки Натану Альтману й фільму «Єврейське щастя», має право стати такою ж культурною родзинкою, як, скажімо, Потьомкінські сходи в Одесі. Саме там ми будемо слухати наших поетів. Тераса книгарні «Є» буде місцем книжкових презентацій, авторських зустрічей. Сад музею Коцюбинського – це локація вечірніх мистецьких перформенсів, таких у нашій програмі – чотири: у перший день фестивалю ввечері почуємо і побачимо Мар’яну Савку та Олену Гусейнову з абсолютно різними музичними варіаціями на тему їхньої творчості. У суботу буде довгоочікувана подія – концерт нового проекту Сергія Жадана, Олега Каданова і Євгена Турчинова «Лінія Маннергейма». У неділю, 17 червня, буде прем’єра програми Балканської з авторкою Катериною Калитко, – розповів Олександр Вешелені.

Серед інших локацій фестивалю – двір бібліотеки №1, Європейська площа, де починатимуться різноманітні квести, гастробар «Батискаф» та відкритий кінотеатр на площі Гагаріна біля кав’ярні «Чорна кішка Білий кіт», а також – фонтанна площа ВДПУ, де проходитимуть цікаві лекції та зустрічі. Втім, центральною локацією буде острів «Кемпа».

Культурна публіка міста має для себе відкрити цей простір по-новому. Ми запропонували формат тихих літературних читань, які зачіпатимуть дуже маленьку частину острова, не чіпаючи екосистему, яка на цьому острові унікальна. Нам здається, що тема малих мов, культур і малих літератур дуже сильно пов’язана з екологією як такою. Мені здається, що доля Південного Бугу для всіх вінничан зараз теж є ключовою, ми всі вболіваємо за те, щоб річка ставала чистішою, ставала частиною міського життя, – говорить Олександр Вешелені.

Фестиваль  «Острів Європа» може дати старт інтенсивному розвитку фестивального руху у Вінниці. На цьому наголошує директор Департаменту культури міської ради Максим Філанчук.

Думаю, що фестиваль «Острів Європа» має усі шанси стати ще однією гарною візитівкою нашого міста, – каже Максим Філанчук.

Довідка. «Острів Європа» – літературний проект, заснований українськими літераторками Катериною Калитко і Анною Вовченко у 2015 році. Реалізував події в рамках Міжнародного літературного фестивалю у Львові, Міжнародного фестивалю “Книжковий Арсенал”, Міжнародного фестивалю оповідання “Intermezzo”. У співпраці з громадською організацією “Культурний Кампус” та Вінницькою міською радою започаткував у 2018 році Фестиваль “Острів Європа”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *