У четвер, 24 травня, у Вінницькій обласній філармонії ім. Миколи Леонтовича відбулось урочисте відкриття Міжнародного Шевченківського свята «В сім’ї вольній, новій» з нагоди відзначення 204-ої річниці від дня народження Тараса Шевченка.
За повідомленням Вінницької ОДА, урочисте дійство розпочалось із увертюри до опери «Тарас Бульба» Миколи Лисенка, яку виконав симфонічний оркестр Вінницької обласної філармонії та відеоколажу «Шевченко-художник» під пісню Олександра Осадчого на слова Юрія Рибчинського «Шлях до Тараса» у виконанні заслуженого артиста України Станіслава Городинського.
Привітати учасників свята – гостей з різних країн світу – прийшли керівники області та міста.
У цій залі присутні багато шанованих гостей, спілкування з якими несе дуже добру і позитивну енергію. Тож вітаю усіх із офіційним відкриттям Шевченківського свята «В сім’ї вольній, новій». Якщо говорити про величні речі простими словами, то варто зазначити, що кожен народ має свою історичну пам’ять: те, що передається з покоління в покоління від матері до дітей і формує нас як єдиний великий український народ. Образ Тараса Шевченка якраз і є тим об’єднуючим фактором, який сьогодні, як ніколи, потрібний українській державі. Саме в єдності наша велика сила, во ім’я розбудови нової, сучасної, модернової України, – сказав голова ОДА Валерій Коровій.
Зі словами вітань до гостей свята також звернулись заступник Міністра культури України Юрій Рибачук, голова Національної спілки письменників України Михайло Сидоржевський, перший заступник МГО «Вінницьке земляцтво у місті Києві» Олександр Шпак.
Коли слово взяв міський голова Сергій Моргунов, на сцену вибіг вінницький активіст Валерій Палій та зі словами: «цій людині не можна давати мікрофон» став відбирати мікрофон в мера.
Добре, що у нас є демократія і толерантне відношення один до одного. Дайте закінчити, а потім візьмете слово і висловите свою думку. Україна буде сильною, коли ми будемо чути і поважати один одного, – сказав Сергій Моргунов.
Валерій Палій з уже традиційними для нього антисемітськими закидами звинувачував мера у тому що він «двічі викрадав» пам’ятник Шевченку» з площі Небесної Сотні.
Цей інцидент викликав хвилю обурення серед громадськості міста. Так, спільну заяву з цього приводу оприлюднили громадські організації «Культурний Всесвіт», Культурний Кампус – Culture Campus та Вінницьке історичне товариство.
«Певні політичні активісти намагалися зірвати проведення міжнародного заходу, дискредитуючи місто та його громаду в очах мистецької спільноти України, а також представників зарубіжних країн, присутніх на урочистостях. Ми засуджуємо такі дії, у тому числі, висловлювання ксенофобського характеру, вважаємо їх ганебними для цивілізованого суспільства та інформуємо, що учасники інциденту не належать до літературно-мистецьких організацій Вінниччини та культурного середовища міста. Окремо наголошуємо: ці особи не мали жодного відношення до організації Шевченківського свята. Вінниця є толерантним та відкритим європейським містом, громада якого поважає демократичні цінності, право на плюралізм думок, зокрема, існування опозиційних поглядів. Але використання незаконних методів для лобіювання своїх політичних гасел та використання культурного середовища для їх поширення є не припустимими. Будь-які спроби політизації культурно-мистецького життя Вінниччини не прийнятні», – йдеться у заяві.