У Вінниці стартував проект «Голоси живої історії». В його межах планується зібрати відео-, аудіо- та текстові свідчення фахівців, очевидців та учасників історії – ХХ століття та новітньої.
Як повідомила Наталя Морозова (президент громадської організації «Асоціація бібліотек Вінниччини»), до проекту будуть залучені близько тисячі працівників бібліотек по всій області – вони й знаходитимуть людей, котрі зможуть розповісти про ті чи інші події.
За словами Наталії Морозової, йдеться про збір інформації не тільки від старожилів області, а й від наших сучасників. В тому числі – бійців АТО, внутрішньо переміщених осіб, учасників Революції Гідності.
Із кожним буде записано відео-інтерв’ю, а за його неможливість – аудіо або текст. Із усіма спікерами буде укладено угоду, де будуть прописані усі тонкощі. Наприклад, свідчення учасника АТО можуть бути «зашифровані» на певний час зі зрозумілих причин.
Як повідомила керівниця проекту Галина Слотюк, усі записані інтерв’ю будуть зберігатися у спеціально створеному Фонді на базі оперативної системи бібліотеки імені Тімірязєва, а у вільному доступі перші результати роботи можна буде побачити вже восени цього року. Тоді ж планується влаштування Міжнародної науково-практичної конференції «Усна історія: теорія, метод, практика».
Окрім бібліотекарів, учасниками проекту будуть різноманітні громадські організації, представники історичних товариств, викладачі (зокрема Донецького Національного університету).
Як зазначила Ольга Коляструк, доктор історичних наук та професорка, цей проект покликаний не тільки зібрати сучасну історію «з перших вуст», а й співставлення отриманої інформації з архівними документами.
– Нині ми створюємо проект, який не буде мати свого завершення, адже історія твориться щодня. Втім, це буде базою на майбутнє, яку можна буде наповнювати повсякчас.