Станом на 9 годину сьогодні, 3 квітня, на Вінниччині було укладено та внесено до єдиної електронної системи 6469 декларацій із сімейними лікарями.
Про це повідомив начальник Інформаційно-аналітичного центру медичної статистики Вінницької області Василь Железняк.
Він нагадав, що кампанія з укладання декларацій офіційно стартувала в Україні у понеділок 2 квітня.
717 сімейних лікарів на Вінниччині безпосередньо почали вчора працювати із деклараціями. Це процес динамічний і, якщо ми будемо мати такі темпи, то до старту реформи в липні практично половина населення області буде мати декларації зі своїми лікарями, – сказав Василь Железняк.
За його словами, поки що, найактивніше свої відносини із сімейними лікарями документально оформляють мешканці Вінниці, а також Крижопільського Гайсинського, Немирівського, Чечельницького та Хмільницького районів.
Скільки зароблятимуть сімейні лікарі
Одним із очікуваних результатів реформи у МОЗ називають суттєве зростання заробітної плати сімейних лікарів. Вона напряму залежатиме від кількості пацієнтів, які укладуть з медиками декларації.
Тому, за словами директора Департаменту охорони здоров’я Вінницької ОДА Людмили Грабович, нині важко назвати конкретну суму заробітку сімейного лікаря.
Зарплата передбачалася на рівні 250% від середньої зарплати липня попереднього року. У цифрах говорилося і про 13 тисяч, і про 16 тисяч гривень. Чому розбіжності? Бо категорія лікаря різна, різний стаж… Побачимо, скільки отримають заклади первинної допомоги по деклараціях – це 370 гривень на рік за пацієнта, який задекларував свої відносини із сімейним лікарем. За людей, які не задекларувались, але внесені в реєстр дільниці, поки платитимуть по субвенції, – говорить Людмила Грабович.
Куди скаржитись, якщо лікар не хоче укладати декларацію
За добу від початку укладання декларацій соцмережі зарясніли повідомленнями про те, що сімейні лікарі, попри фінансові вигоди, не завжди раді брати на своє обслуговування пацієнтів, які мешкають далеко від амбулаторій.
Якщо є якісь негаразди, потрібно йти до завідувача амбулаторії, далі є заступник головного лікаря ЦПМСД, є головний лікар. Чому б не звернутися. Адже куди б ми не зверталися: чи на гарячу лінію Адміністрації Президента чи Уряду, все рівно скарга повертається і розбиратися буде Департамент охорони здоров’я ОДА або міста, – каже Людмила Грабович.
Хоча, за її словами, пацієнти мають самі розуміти, що декларацію із сімейним лікарем можна укласти, але коли потрібна буде екстрена допомога, не завжди медик зможе оперативно приїхати до людини, що мешкає в іншому мікрорайоні міста.
Від «неслухняних» пацієнтів відмовлятимуться?
Законодавством дійсно передбачені певні обмеження кількості пацієнтів, які може обслуговувати сімейний лікар. Це – до 1800 людей для лікаря загальної практики сімейної медицини, для терапевта – до 2000 пацієнтів 900 дітей – для педіатра.
Якщо лікар набрав цю кількість населення, адміністрація закладу пропонує пацієнту іншого лікаря, оскільки погіршується якість медичного обслуговування при перевищенні кількості пацієнтів, – говорить головний спеціаліст відділу лікувально-профілактичної допомоги дитячому населенню Департаменту охорони здоров’я ОДА Алла Гайдаш.
За її словами, у будь-який момент пацієнт може укласти декларацію з іншим сімейним лікарем. Це відразу ж відобразиться в єдиній електронній системі і матиме відповідні наслідки, в тому числі фінансові – для лікаря.
Лікар також має право розірвати декларацію, якщо пацієнт не дотримується режиму лікування, рекомендацій лікаря, – каже Алла Гайдаш.
Стосовно ж побоювань, що сімейних лікарів на всіх не вистачить, або ж медики будуть надто завантажені пацієнтами, то фахівці переконують: катастрофи не буде. Адже, судячи з нинішньої практики, в Україні немає сімейного лікаря, який набрав би більше 1,5 тисячі пацієнтів.