У Шершнях Тиврівського району занепадає будинок, де, за словами старожилів, жив Микола Леонтович. Тут батько-священик навчав його письму й грі на музичних інструментах, а мати привчала майбутнього композитора привчала його до народної творчості.
Про те, що будівля – пам’ятка архітектури, тепер нагадує лише меморіальна табличка. Будинок Леонтовича нині більше нагадує звалище: дах прогнив, стіни – в тріщинах, а на під ногами – сміття й порожні пляшки.
В іншій частині будинку – пошта, біля входу складені дрова, а під дикаркою в даху – відро.
Піччю опалюється лише одна кімната. Всередині – черга за пенсією. Співробітниця відділення Олена Самборська зізнається, що інколи боїться йти на роботу.
Намагаємось трохи пропалити в грубці, швиденько попрацювати і йти по селу, бо все руйнується. Думаємо, щоб впав хоча б тоді, коли нас тут не буде, – каже Олена Самборська.
Про те, що напівзруйнована будівля – будинок Леонтовича, Людмилі Наголюк розповіла кололись бабуся.
Нині селяни та активісти всіляко намагаються врятувати будинок. Пишуть до місцевих та обласних чиновників.
Ми хотіли б, щоб тут бібліотека була, в нас дуже гарна бібліотека в школі, хотілося б, щоб тут музична школа якась була, а нас дітки є дуже здібні, – розповідає Людмила Наголюк.
Втім, історики стверджують, що Леонтович тут не жив, мовляв, справжній будинок родини композитора згорів за кілька років до будівництва цього приміщення.
У 1898 році в селі Шершні була пожежа, під час якої згорів будинок священика. Якщо хронологічно порахувати, зрозуміло що це міг бути саме той будинок, який належав священикам в селі Шершні. Приблизно в цей самий час відбувалось будівництво за кошти громади і меценатів будинку цегляного верховно-парафіяльної школи, – розповідає тиврівський історик Ярослав Красовський.
Селяни тим часом підрахували, що ремонт будівлі обійдеться у 1,5 млн грн. Але історики запевняють, що цих грошей не вистачить. Простіше, кажуть, будівлю розібрати і звести заново.