Сьогодні, 3 жовтня, Нобелівський комітет при Каролінському медичному інституті назвав ім'я лауреатів.
Нобелівськими лауреатами з фізики у 2017 році стали Райнер Вайс, Баррі К. Бариш та Кіп С. Торн за виявлення гравітаційних хвиль детектором LIGO.
LIGO (лазерна інтерферометрна гравітаційно-хвильова обсерваторія) є спільним проектом більш ніж 1000 дослідників із понад 20-ти країн.
14 вересня 2015 року вперше були виявлені гравітаційні хвилі Всесвіту, про які говорив Альберт Ейнштейн 100 років тому. Хвилі з'явилися внаслідок зіткнення двох чорних дір. Знадобилося 1,3 мільярда років, аби хвилі надійшли до детектора LIGO в США.
Про експериментальне підтвердження теорії Альберта Ейнштейна про гравітаційні хвилі оголосили в лютому 2016 року. 100 років тому Ейнтштейн у своїй теорії відносності описав, що гравітаційні хвилі рухаються зі швидкістю світла, заповнюючи Всесвіт, однак він не зміг передбачити, що їх можна буде виміряти. Американські фізики за допомогою лазера вперше виміряли довжину чотирикілометрових тунелів, які зменшувалися і збільшувалися під впливом гравітаційних хвиль.
У чому революція?
У прес-релізі Нобелівського комітету наголошується, що досі усі види електромагнітного випромінювання були використані для дослідження Всесвіту. Однак "гравітаційні хвилі є прямим свідченням існування перебоїв у площині простір-час". "Це щось зовсім нове і відмінне, воно відкриває невидимі світи. Багато відкриттів чекає на тих, хто досягне успіхів у дослідженні гравітаційних хвиль та інтерпретує їхнє послання", – йдеться у висновку Нобелівського комітету.
За інформацією: 24 канал