Вінницькі онкологи опанували новий метод лікування хворих з механічною жовтяницею

Новини Вінниці

На Вінниччині  в онкохворих з механічною жовтяницею відтепер є більше шансів перемогти страшну недугу. Більше того, окрема категорія пацієнтів взагалі отримала надію на  одужання, якої раніше не було – лікарі-онкологи Вінницького обласного клінічного диспансеру  опанували новий метод лікування хворих з онкопатологією ускладненою механічною жовтяницею.

Сучасній методиці дренування жовчовивідних шляхів лікарі ВОКОД навчалися під час майстер-класу, який у Вінниці провів віце-президент міжнародної Асоціації ендоваскулярних хірургів та інтервенційних радіологів, зав. відділенням рентген-хірургії Інституту загальної та невідкладної хірургії ім. Зайцева НАМН України, д.м.н., професор Юрій Авдосьєв.

У рамках курсів тематичного удосконалення  для лікарів онкологів області за участі представників Харківської медичної академії післядипломної освіти,  один із найкращих в Європі ендоваскулярних хірургів зробив у Вінниці дренування жовчних протоків 59 річній пацієнтці з онкопаталогією, що ускладнилася механічною жовтяницею.

Дуже багато пацієнтів потрапляють до лікарні вже з запущеною   хворобою, яка характеризується  складними  перебігом,  серед провідних ознак прогресії злоякісних новоутворень інколи  є механічна   жовтяниця. Лікування  таких важкохворих, які  часто є неоперабельні лягає на плечі  хірургів, або  лікарів поліклінічних відділень, а не спеціалістів онкологів. При жовтяниці підвищений  білірубін до таких меж, що  не можна було  оперувати, або хірурги проводили лише звичайні паліативні операції. Та сьогодні з розвитком сучасних технологій  вдається надати   кваліфіковану допомогу таким  хворим, більше того, забравши такі  ускладнення, як жовтяниця і кровотеча, пацієнта можна підготувати до радикальної операції чи продовжити комбіноване лікування. Завдяки чому вдається продовжити хворому життя, при цьому значно покращується  його якість.  Нині це все можливе завдяки черезшкірному дренуванню  жовчовивідних протоків  та стентуванні в місцях пухлинної компресії, – уточнив Юрій Авдосьєв.

Щодня  професор  в  Харкіському  центрі  проводить по одному-два таких дренувань. На сьогодні Юрій  Авдосьєв  прооперував більше 500  пацієнтів з онкопатологією  використовуючи дану методику. Важко переоцінити значення такої методики, яка серед ряду переваг дає змогу значно скоротити тривалість операцій до 15 хвилин, а не годину-півтори, як при відкритій операції.

Дані технології дозволяють швидко виконати операції, протягом 15-20 хвилин. В цей же день хворий ходить, більше того в прооперованого пацієнта, якому діагностовано рак, вдається понизити білірубін до таких меж, які дозволяють підготовити до радикальної операції.  Відтак, якщо ще вчора онкохворий з подібним ускладненням міг прожити 4-5 місяців, то зараз  середня медіана виживаності становить  – 1,5-2 роки. Пацієнт може нормально жити, сам про себе дбати, більше того зберігається працездатність. За умов, якщо все ж таки  хворий неоперабельний, ліквідувавши жовтяницю   з часом можна  поставити стент в жовчовивідний пророк, що стиснутих пухлиною, і знову покращити якість життя пацієнта на тривалий час. Завдяки сучасній методиці дренування змінився протокол лікування таких хворих. І тепер хірурги  не скептично відносяться до методики, як раніше, а розглядають як один із дієвих підходів комплексу боротьби із недугою, – наголосив  Юрій Авдосьєв.

На Вінниччині, каже заступник головного лікаря ВОКОД з хірургічної роботи Олександр Гудзь,  на щастя, таких хворих не надто багато.  Проте, це – десятки пацієнтів на рік, які теж мають право на одужання та якісне життя.

У нашому диспансері  механічну  жовтяницю спричинену онкопатологією ми також лікуємо, але наша допомога таким пацієнтам – це  відкриті паліативні операції. Це велике навантаження для організму, особливо ослаблених онкохворих. Але інколи локалізація метастазів, що здавлюють жовчовивідні протоки, або наслідки від попередніх оперативних втручань  не дозволяють провести відкриті операції. Тепер же,  застосовуючи метод  дренування виконується проста маніпуляція за 15 хвилин під місцевою анестезією, – наголосив Олександр Гудзь.

Подібний метод застосовували лише у Харкові та Києві, відтепер до їх когорти приєдналася і Вінниця, точніше  наш вінницький обласний онкодиспансер. Після першої спільної операції із Юрієм Авдосьєвим вінницькі онкохірурги самотужки можуть  проводити дренування, керуючись порадами професора. Тим більше, каже Юрій Авдосьєв, маніпуляція не така складна, головне бажання лікарів. Необхідне устаткування  для проведення  таких операцій  ВОКОД має.

Моя мета – розповсюдити та впровадити  методику по областях, адже не всі онкохворі, які страждають на  жовтяницю мають можливість  приїхати в Харків чи Київ. До того ж, це рутинна маніпуляція, не надто затратна, якою на мою думку, мають  володіти лікарі онкодиспансерів. Головне  було б бажання  і прагнення допомагати хворим.  Беручи до уваги, що перший майстер-клас по хіміоемболізації  у ВОКОД я провів рік тому і  тепер вінницькі онкохірурги вже виконують її самостійно. Тому хороші прогнози і щодо впровадження даної методики у вінницькому онкодиспансері. До кінця року  прооперуємо два-три хворих  під моїм контролем і місцеві лікарі почнуть робити їх уже без моєї участі. Лікарям потрібно знати певні нюанси, які я розповів і показав. Це перспективна методика як для лікарів так і пацієнтів, – розповів Юрій Авдосьєв.

Головний лікар ВОКОД, д.м.н Володимир Шамрай зауважив, що сьогодні  одне із основних завдань – вивести на новий, сучасний рівень надання меддопомоги хворим на рак. Тому досвід, який передає професор Юрій Авдосьєв нашим лікарям, неоцінений.

Наше завдання — досконало опанувати методику дренування і активно впроваджувати цей сучасний і прогресивний метод лікування на теренах Вінницької області. Це дозволить істотно збільшити рівень доступності подібних операцій для хворих на онкопатологію що ускладнилася механічною жовтяницею,  – сказав Володимир Шамрай.

За інформацією: Офіційний сайт ВОКОД

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *