Олександр Домбровський: «Медреформа повинна поліпшити нашу систему охорони здоров’я, а не знищити її остаточно»

Новини Вінниці

У жовтні Верховна Рада планує повернутися до медичної реформи – у другому читанні розглядатиметься законопроект про зміну принципів фінансування медичної галузі в Україні.

Медична реформа має бути справді реформою, а не її профанацією, вона повинна поліпшити й удосконалити нашу систему охорони здоров’я, а не знищити її остаточно, – вважає народний депутат України Олександр Домбровський.  – На жаль, ми вже маємо сумний досвід так званого «реформування», коли було фактично знищено цілу систему первинної ланки медицини, а нової – ефективної – так і не створено. Переконаний, що за 7 років, що пройшли з часу впровадження на Вінниччині «пілотного» експерименту над медициною, далеко не всі вінничани знають, хто їхній сімейний лікар, куди звертатися у разі крайньої необхідності, як уникнути черг в амбулаторіях та поліклініках, де знайти кваліфіковану педіатричну допомогу, у яких випадках звертатися до районних, обласних та спеціалізованих лікарень – і таких питань ще дуже багато.

Перед розглядом у парламенті нового варіанту медичної реформи, що пропонується профільним міністерством, народний депутат поспілкувався з фахівцями галузі у Вінниці.

На жаль, у міністерстві не завжди до нас прислухаються. Це стосується як стратегічних питань, так і поточної роботи. Наприклад, досі не ухвалено державної цільової програми з лікування онкозахворювань, а затверджений Кабміном з подачі міністерства перелік препаратів, які дозволяється закуповувати за бюджетні кошти, не витримує жодної критики, – зауважив головний лікар Вінницького обласного клінічного онкологічного диспансеру Володимир Шамрай.

За його словами, рятує ситуацію те, що Вінницька облрада ухвалила відповідну регіональну програму, за рахунок чого передбачено частину необхідних коштів на хіміотерапію та на оновлення обладнання. Однак, нині гостра проблема закладу – новий комп’ютерний томограф.

Він має бути хоча б 16-зрізовий. Адже тим обладнанням, яке ми маємо сьогодні, побачити щось діаметром менше 0,5 см – неможливо. Наразі міркуємо, як відшукати для цього близько 12 млн грн. Можливо, звернемось до керівництва області, міста та районів, щоб придбати його на умовах співфінансування, – каже Володимир Шамрай.  

За рахунок субвенції з держбюджету у сумі майже 2,4 млн грн, виділеної за сприяння народного депутата України Олександра Домбровського,  вже невдовзі Вінницький онкодиспансер матиме новий апарат УЗД експертного класу.

Він цілком задовольняє вимоги діагностики онкопатології.  Торік за 2 мільйони грн ми купили такий апарат, але лише з двома датчиками. Довелося шукати необхідні кошти, щоб докупити ще один датчик. Тепер маємо необхідну суму, щоб придбати одразу з трьома, – каже Володимир Шамрай.

Він переконаний: лікарі-онкологи не повинні просити грошей по різних інстанціях, держава має запровадити такий механізм фінансування, щоб допомога для людей, принаймні в екстрених ситуаціях, була якісною і доступною.

Рятувати, на думку Володимира Шамрая, потрібно і систему організації охорони здоров’я. Адже надмірна «самостійність» місцевої медицини призводить до того, що, наприклад, зачасту жінки із віддалених сіл потрапляють до онкодиспансеру вже із 4-ю стадією раку.

Головний лікар Вінницького обласного клінічного онкодиспансеру переконаний: для того, щоб реформа була справді якісною, урядовцям потрібно, насамперед, обговорювати зміни із фахівцями-практиками та прислухатися до їхніх пропозицій, а не відфутболювати їх.  

Підтримує таку позицію і головний лікар Вінницької обласної дитячої клінічної лікарні Василь Паненко.

За його словами, ідея, щоб «гроші ходили за пацієнтом», – непогана, як і відокремлення первинної ланки медицини, але сімейних лікарів потрібно заохочувати працювати на селі, створювати такі умови, аби вони не шукали додаткові заробітки. Сімейні лікарі, на думку Василя Паненка, мають бути зацікавлені у тому, щоб люди зверталися до них, вони мають налагодити належне інформування пацієнтів.

Стосовно ж дитячої лікарні, то обласна влада в межах своїх можливостей підтримує заклад. Так, цьогоріч виділено кошти на ремонт реанімаційного відділення. Однак, воно потребує й нового обладнання.

Гроші субвенції, яку виділено нам за підтримки Олександра Домбровського, а це – понад 2,6 млн гривень,  ми використаємо на купівлю для реанімаційного відділення системи спостереження. Це – монітор біля кожного з дев’яти ліжечок, де будуть фіксуватися усі показники стану дитини. А дані з усіх палат будуть виводитися на два монітори:  для лікарів – в ординаторській та на пост чергової сестри. Ця система повністю відповідає сучасному європейському рівню. А запрацювати вона зможе вже на початку наступного року, – говорить Василь Паненко.

Загалом, медичні заклади Вінниччини цьогоріч отримали близько 6 млн грн субвенції, виділеної за сприяння народного депутата Олександра Домбровського.

Зокрема, близько 1 млн грн передбачено на закупівлю меблів та частини медичного обладнання для нового хірургічного центру Вінницької обласної клінічної лікарні імені Пирогова.

Коли я був головою Вінницької ОДА, ми відновили добудову хірургічного корпусу «пироговки» та вирішили оснастити його найсучаснішим обладнанням. Хай і не в повному обсязі, але кошти для цього знаходили щороку. Гроші потрібні величезні, тому вважаю, що цінною є кожна копійка, – каже Олександр Домбровський.  

Парламентарій переконаний, аби не «наламати дров», до ухвалення чергових змін у медичній системі слід підійти дуже виважено й обережно, із безумовним врахуванням позиції фахівців-медиків, європейського та світового досвіду і українських реалій. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *