В основу урядової реформи покладено простий принцип – пенсію потрібно заробити, тобто сплачувати внески до Пенсійного фонду
Реформа пенсійного забезпечення, беззаперечно, є найактуальнішою з переліку тих, які нинішній уряд пропонує впровадити. Адже понад 12 мільйонів українців-пенсіонерів, маючи в середньому 32 роки стажу на час виходу на пенсію, не задоволені розміром пенсійної виплати.
В цілому, протягом останніх десяти років, картина фінансування пенсій позитивна. Так, до бюджету Пенсійного фонду України за січень – серпень 2017 року з усіх джерел фінансування надійшло 172,5 млрд грн, з яких власні надходження склали 99,1 млрд грн, що на 27,6 млрд більше у порівнянні з відповідним показником 2016 року. При цьому, надходження частини Єдиного соціального внеску до Пенсійного фонду у січні – серпні на 12,8 млрд грн перевищила плановий показник. З Державного бюджету України на фінансування пенсійних виплат спрямовано 73,3 млрд гривень. Це на 18,9 млрд грн менше, ніж планувалось. Однак, середній розмір пенсії у серпні 2017 року склав 1 886 грн 78 коп. Чому такий низький розмір пенсії?
Пенсія українців, насправді, залежить від трьох показників: зарплати працівника, стажу та показника середньої заробітної плати по Україні, який застосовується при обчисленні пенсії.
Середня зарплата зростає з кожним роком, тому пенсії українців повинні "осучаснюватись". Однак останній раз "осучаснення" відбулося в 2012 році, але із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік 1197,91 грн. За цей час середня зарплата по Україні, яка застосовується при обчисленні пенсії, зросла до 3764,4 грн, або більше ніж втричі. В результаті 2/3 пенсій навіть не досягають розміру прожиткового мінімуму. Саме тому чи не основною складовою частиною пенсійної реформи є обов'язкове осучаснення пенсій, тобто їх перерахунок, відповідно до зростання середньої заробітної плати, з якої сплачуються внески. Із 1 жовтня 2017 року заплановано перерахувати раніше призначені пенсії із використанням показника середньої заробітної плати на рівні 3 764,40 грн.
Зараз розміри пенсій, в залежності від року призначення, відрізняються більше ніж у 3 рази.
Приміром – шахтар із страховим стажем понад 46 років. Якщо такому працівнику пенсія була призначена у 2008 році, він отримує 3311,87 грн. Якщо ж такий працівник вийшов на пенсію у 2016 році – 8446,21 грн.
Звідки гроші? Урядовці відкрито зізнаються, головна мета реформи чинної солідарної системи пенсійного забезпечення – стимулювати працююче населення до сплати єдиного внеску із легальної заробітної плати. Нині в Україні нараховується близько 26,3 млн осіб працездатного віку. З них зайняті лише 16,2 млн, а внески до Пенсійного фонду сплачує ще менша кількість. В результаті лише 12,8 млн застрахованих осіб утримують 12 млн нинішніх пенсіонерів. По-друге, Пенсійний фонд не має належних ресурсів для того, аби забезпечити гідний рівень пенсій. У 67% (8 млн) пенсіонерів розмір страхової пенсії – на рівні прожиткового мінімуму. По-третє, нині нівельовано залежність розміру пенсії від сплачених внесків.
Тому мета пенсійної реформи не збільшити пенсійний вік, а повернути страховий принцип – чим довше працюєш і сплачуєш більше внесків, тим більший розмір пенсії. Уряд пропонує українцям своєрідний «зелений коридор». Що це? Як він працюватиме?
Пенсія за віком у 60 років буде призначатися за наявності страхового стажу 25 років. Кожні 12 місяців вимога до розміру страхового стажу буде збільшуватись на 1 рік. І в 2028 році, аби отримати пенсію за віком, необхідно буде мати 35 років страхового стажу.
Для стимулювання продовження роботи після досягнення пенсійного віку пропонується залишити чинну систему доплати (бонусу) за більш пізній вихід на пенсію – 0,5% від нарахованої пенсії за кожен додатковий місяць страхового стажу (або 6% за рік). У разі ж виходу на пенсію з відстрочкою понад 5 років такий бонус становитиме 0,75% від нарахованої пенсії за кожен місяць страхового стажу після досягнення 60-річного віку (або 9% за рік)
Якщо в 60-річної особи не буде зазначеної тривалості страхового стажу, вона має право обрати – допрацювати необхідну кількість років, або придбати необхідну тривалість страхового стажу для призначення пенсії у віці від 60 до 63 років. Ці правила діятимуть з урахуванням перехідного періоду підвищення пенсійного віку жінкам
У 63 роки пенсія за віком, як для чоловіків, так і для жінок, призначатиметься у разі наявності страхового стажу тривалістю від 15 до 25 років. Кожні 12 місяців вимога до кількості страхового стажу збільшуватиметься на 1 рік до досягнення в 2028 році 25 – 35 років страхового стажу.
Якщо в 63-річної особи не буде зазначеної тривалості страхового стажу, вона має право обрати – допрацювати необхідну кількість років або придбати необхідну тривалість страхового стажу для призначення пенсії у віці від 63 до 65 років.
Починаючи з 1 січня 2019 року, особам, в яких страховий стаж складатиме 15 років, пенсія за віком призначатиметься в 65 років.
Особи, в яких відсутній страховий стаж (загальний) тривалістю 15 років, матимуть право на призначення державної соціальної допомоги після досягнення 65 років за сукупним доходом сім’ї. Якщо Ви маєте власне житло та машину – чи будете мати право на таку соціальну допомогу як малозабезпечена сім`я? Урядовці ще не визначились….
Однією з болючим тем реформи є питання щодо пенсійного забезпечення так званих пільгових категорій, тобто працівників сфери освіти, медицини тощо, які мали право виходу на пенсію за вислугою років. Призначення пенсій за вислугою років з 1 січня 2018 року буде здійснювати лише для військовослужбовців.
«Пенсійна реформа передбачає скасування спеціальних режимів пенсійного забезпечення, зокрема, для держслужбовців та працівників прокуратури, проте цей крок не стосуватиметься тих категорій громадян, які об’єктивно потребують особливої уваги та підтримки з боку держави»,- повідомив аступник міністра соціальної політики України Микола Шамбір.
« Залишаються незмінними пільги виходу на пенсію жінкам, які виховали 5 дітей, або виховали дітей з інвалідністю, залишаються також пільгові умови для учасників бойових дій, для чорнобильців, а також для працівників по списку 1 та списку 2. Крім того, залишаються такі умови для громадян з вадами функцій росту», – наголосив посадовець.
Що насправді приємно та одразу відчутно у реалізації пенсійної реформи, то це скасування вже з 1 жовтня 2017 року 15-відсоткового зниження пенсій працюючим пенсіонерам. Із 2,3 млн працюючих пенсіонерів зараз пенсії знижуються у 494 тисяч. Урядовці пропонують, щоб ті, хто працює, отримували заробітну платню і пенсію у повному обсязі. Хто працює- має отримувати гідний заробіток – і у вигляді зарплати, і у вигляді пенсії.
Наталія Тодоровська