Європейці допомагають Жмеринці термомодернізуватися (Відео)

Відео Новини Вінниці

Жмеринка – одне з 11 міст України, де за гроші Європейського Союзу реалізується проект з термомодернізації бюджетних будівель.

Нині в місті термомодернізують чотири будівлі – два садочки і стільки ж шкіл. Фінансову підтримку європейських партнерів у розмірі 727 тисяч євро Жмеринка отримала у 2014-му році. Це  стало можливим завдяки перемозі у конкурсі з енергоефективності за програмою  ЄС «Угода мерів – Демонстраційні проекти» (СоМ – ДеР, яку спрямовано на підтримку невеликих міст (до 200 тисяч населення). До слова, стати учасниками конкурсу могли  населенні пункти, які мають план дій сталого енергетичного розвитку. Впродовж двох з половиною років у Жмеринці велися підготовчі роботи.  Нині ж, за словами експертів команди підтримки СоМ – ДеР,  на досвіді Жмеринки буде показано, як за рахунок впровадження енергоефективних технологій, можна скоротити споживання енергоресурсів, викидів у повітря СО2; створити комфортні умови для перебування дітей у школах та дитячих садочках.

Ян Ваандерс, керівник Команди підтримки програми «Угода мерів – Демонстраційні проекти» (СоМ – ДеР) розповідає:

Для Європейського Союзу Україна –партнер для співробітництва. Енергоефективність – це та сфера, де ми можемо досягти конкретних результатів спільними діями. Тому ми допомагаємо територіальним громадам ефективно використати ті ресурси, які є у них в наявності. Проекти, які здійснюються, в першу чергу, у дитячих садочках, школах, реалізуються згідно з будівельними нормами, які діють у ЄС. Це передбачає, зокрема, вищу якість робіт, ліпші матеріали, залучення кращих будівельних компаній.

Проект ЄС з термомодернізації будівель передбачає і дольову участь територіальної громади. За умовами програми СоМ – ДеР , 80% фінресурсів  виділяє ЄС, 20% – гроші місцевого бюджету (для Жмеринки – це 184 тисяч євро). Очікується, що завдяки реалізації проекту у місті вдасться скоротити споживання енергоресурсів на 20%,  що зекономить близько двох  мільйонів бюджетних гривень, а також дозволить зменшити кількість викидів СО2  на 20%.

За словами Анатолія Кушніра, Жмеринського міського голови, сьогодні потрібно думати про те, як навчитися заощаджувати тепло  та електроенергію. Друге важливе питання – дбати про довкілля. Адже спалюючи нафту, газ, вугілля, відбувається його забруднення. І найголовніше, – вважає мер, – це створити умови для комфортного перебування дітей в освітніх закладах. Так, у  2013 році  у заявці на участь у конкурсі вже були визначені об’єкти, які потребували термореновації, тобто комплексного капітального ремонту. Мер Жмеринки наголошує, це ті освітні заклади, де був найнезадовільніший температурний режим, що не відповідав державним будівельним нормам.

Приміром, у садочку № 3, який відвідає 270 діток, взимку температура у приміщенні була не більше 15 – 16 градусів. А все тому, що заклад, якому вже майже 50 років, побудували з  керамзитобетонних панелей. Здійснюючи термомодернізацію, тут реконструювали дах, утеплили мінеральною ватою фасад та підвал,  замінили вікна, встановили нову систему вентиляції та опалення.

Ми, фактично, садочок зробили у вигляді термосу, аби уникнути втрат тепла, –  каже Григорій Романенко, керівник підрядної компанії. –  У кожній групі буде клімат-контроль. Реконструкцію почали з квітня 2017 року. Нині роботи виконані на 95%. Залишилось утеплити цокольне приміщення та впорядкувати систему водовідведення. Через здорожчення будівельних матеріалів загальна вартість робіт зросла майже на півтора мільйона гривень і становитиме близько чотирьох з половиною мільйонів.

Термомодернізації в рамках проекту ЄС зазнала і найбільша школа у Жмеринці – школа № 3. Тут навчається 920 дітей. Незважаючи на те, що в закладі здійснюють економію енергоресурсів завдяки роботі котельні на твердому паливі, були значні втрати тепла. Причина  – вікна в школі мали різну теплопровідність.     

Анатолій Коновал, начальник управління економіки Жмеринської міської ради пояснює:

Ці вікна, в основному,  ставилися господарським способом. Частина – за батьківські гроші, частина – за бюджетні. Аби зменшити споживання тепла на 20%,  як визначено умовами проекту, нам треба,  щоб усе було зроблено за технологією у відповідності до європейських стандартів. Приміром, за вимогами Єврокомісії, склопакети – двокамерні (мають три скла).

У школі також утеплюють фасад, ремонтують покрівлю. Загалом, працюють три бригади. Очікують, що після модернізації температура в приміщенні взимку буде 18 – 19 градусів. На те, що буде комфортний температурний режим і влітку, і взимку,  розраховують  і в садочку № 4. Приміщення побудовано з цегли, але  стіни –  завтовшки всього 60 см. Цього замало, аби зберігалося тепло. Тож в ході термомодернізації тут, як і на інших об’єктах,  ремонтують дах, утеплюють фасад. Роботи тривають вже два з половиною місяця.

За словами експертів Команди підтримки СоМ – ДеР, за тим, як ведуться будівельні роботи, здійснюватиметься технічний нагляд. Експерт Команди, закріплений за Жмеринкою, раз на два-три тижні без попередження приїжджатиме на об’єкти, де проводиться термомодернізація. Він перевірятиме обсяг зробленого та вказуватиме на недоліки, які слід усунути. Завершити усі роботи за проектом ЄС мають намір навесні 2018 року.  

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *