Україна вже у найближчому майбутньому може стати енергонезалежною державою, і таке завдання – абсолютно реально виконати, – переконаний Олександр Домбровський, в.о. голови Комітету з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки. Про своє бачення того, яким чином цього можна досягнути, яких зусиль необхідно докласти, парламентарій написав на своїй сторінці у Фейсбук:
На засіданні круглого столу “Роль приватних компаній у досягненні енергетичної безпеки та незалежності України» з колегами-парламентаріями, представниками Національної інвестиційної ради при Президентові України, членами Асоціації газовидобувних компаній України, U.S.-Ukraine Business Council (USUBC), експертами галузі та громадськістю обговорювали проблеми, пов'язані зі збільшенням обсягу видобутку природного газу в Україні.
За останні два з половиною роки ми ухвалили вкрай необхідний Україні пакет первинного законодавчого регулювання енергетичної галузі. Мало хто вірив, що це нам вдасться… Йдеться про Закони України “Про ринок природнього газу”, “Про Національну Комісію, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг” та “Про ринок електричної енергії” і ще багато інших законодавчих ініціатив, які вже почали працювати.
Наприклад, завдяки ЗУ “Про ринок природного газу” в частині промислового споживання ми довели, що ринок природного газу може розвиватися швидкими темпами: в Україні з’явились імпортери – їх уже десятки, з’явились трейдери та компанії, які на конкурентній та прозорій основі мають можливість купувати, планувати і прогнозувати власне виробництво газу. На мою думку, ці можливості потрібно розвивати. На жаль, ми зіштовхнулися з проблемою відсутності ринку природнього газу для населення: існує проблема субсидій та проблема, пов’язана з непрозорістю у розподілі коштів.
Чесно кажучи, я стурбований тим, що в той час, коли весь світ надзвичайно динамічно змінюється, ми топчемося на місці, зокрема – і в галузі газовидобуванняНині ключовою проблемою енергетичної безпеки України є імпорт природнього газу. Переконаний, формула досягнення енергонезалежності нашої країни – надзвичайно проста: збільшення об’єму власного видобутку природного газу плюс підвищення рівня енергоефективності економіки, а також розвиток відновлюваної енергетики. Необхідно врахувати, що в Україні є профіцит електроенергетичних потужностей, і невелику частину електричної енергії ми навіть експортуємо. Відповідно, реалізація такої формули енергетичної незалежності дозволить Україні в найближчому майбутньому відмовитись від імпорту природного газу.
У 2016 році український Уряд прийняв Концепцію розвитку газовидобувної галузі, де визначив мету – досягти не менше 27 млрд м3 щорічного видобутку газу до 2020 року. Я вважаю, що це правильна та достойна концепція, яку ми повинні виконати. Та на мій погляд, Україна має видобувати приблизно 30 млрд м3 природного газу, і, за рахунок програм енергозбереження, отримати можливість у достатньо короткий період (3-4 роки) досягти повної енергетичної незалежності. Я переконаний – це абсолютно реальне завдання, але для цього потрібно дуже швидко рухатись вперед.
Сьогодні треба дати відповідь на важливе запитання: за рахунок яких інвестицій зможемо збільшити обсяги видобутку природного газу – приватних, чи державних?
Процеси, які відбуваються впродовж останнього року, відкривають перед нами чимало питань. Приміром, якщо ми хочемо видобувати більше газу як приватний сектор – у нас одразу виникають питання, пов’язані із трубою – “вхід-вихід”. Надзвичайно важливо дати відповідь і на таке актуальне питання: ми будуємо державний монополізм, чи ми – за реальний конкурентний ринок?
Звертаю увагу ще на одне гостре питання конкуренції та закритості. Якщо держава закриватиме інформацію відносно геонадр, то про жодний рух вперед не може бути й мови. Якщо ж виставимо на відкритий прозорий конкурентний аукціон принаймні декілька середніх ліцензій на газовидобуток – інвесторам-переможцям цих аукціонів дамо можливість за певними правилами зайти в країну та підняти цей ринок.
Вважаю, що величезним плюсом є те, що наш Комітет з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки є абсолютно неполітизованим і, як на мене, – надзвичайно професійним . Ми відкриті для будь-яких пропозицій та дискусій, для будь-якої генерації ідей спільно з експертним середовищем, державними і приватними компаніями, які працюють на території України. На одному з засідань Комітету ми розглядали питання прозорості й ефективності роботи Державної служби геології та надр України і домовились, що найближчим часом заслухаємо їхні пропозиції щодо збільшення видобутку українського газу і щодо надання можливості приватним і державним інвесторам працювати в нашій країні.
Переконаний, для збільшення видобутку природного газу необхідно визначити та реалізувати чіткі подальші кроки. Прикладом може бути робота нашого Комітету за останні 2,5 роки – у нас були чіткі законодавчі маркери того, що потрібно ухвалити.
На мою думку, настав період ухвалення підзаконних нормативно-правових актів з реформування енергетичного сектору, адже 80% питань, які ми обговорюємо, лежать в площині компетенції українського уряду. Наголошую, необхідно не тупцювати на місці, а швидкими темпами рухатись до енергетичної незалежності!