Сьогодні, 31 липня, з самого ранку у Вінниці в мікрорайоні Сабарів люди знову зібралися на в’їзді до поля, де міська влада планує облаштувати кладовище.
Вони переконані, що спорудження кладовища у Сабарові призведе до екологічної катастрофи, адже трупні яди будуть розчинятися у підземних водах та, на думку противників кладовища, потраплять до Бугу.
Ще напередодні ввечері у соцмережах місцеві активісти поширили повідомлення, мовляв, до них везуть «тітушок» та провокаторів, у супроводі яких техніка має зайти на поле і почати роботи.
Тож вранці тут уже було більше сотні людей. Вони розповідають, що близько 5-ї години екскаватор спробував заїхати на поле, але його не пропустили.
Ще кілька спроб розпочати роботи комунальники здійснили пізніше – коли на місце приїхали заступник міського голови Вінниці Микола Форманюк та директор Департаменту комунального господарства та благоустрою міськради Володимир Ніценко.
Дискусія посадовців мерії з протестувальниками тривала на підвищених тонах:
Увесь граніт в тріщинах, уся вода звідси розсмоктується. Тут очисні споруди, усе це буде в Бугу. І не тільки у Вінниці, а й далі за течією, – спробував пояснити заступнику мера свою точку зору один з мешканців Сабарова.
Давайте, зберемось робою групою і знайдемо конструктив. У нас є багато звернень від вінничан, які розуміють, що за тиждень-два не буде де хоронити їхніх рідних. Це може бути великий конфлікт. Ми хочемо цього уникнути, – запевняв Микола Форманюк.
Ви можете дати слово, що поки ми не знадам консенсус, ніяких провокацій і «тітушок» не буде і роботи починати не будуть?
Я рішення сам не приймаю. Є робоча група. Я міг би «ляпнути» щось і все, але я кажу відверто: рішення приймає робоча група. Я її зараз зберу, давайте своїх представників і всі ваші питання ми обов’язково розглянемо.
Для того, щоб сісти за стіл переговорів, потрібен «режим тиші» – щоб нікого сюди не привозили і ніякі роботи не велися…
Я можу вам гарантувати, що ніяких робіт тільки сьогодні не буде – до тих пір, поки робоча група не вирішить питання…
Представники мерії запевняють, що усі дозволи та документи на будівництво кладовища мають і готові їх демонструвати. У міськраді переконанні: жодної загрози навколишньому середовищі від цвинтаря не буде.
Натомість, блокування кладовища, за словами Миколи Форманюка, ні до чого доброго не призведе.
На підтримку позиції мерії до Сабарова приїхали кілька десятків жінок.
Місцеві кажуть, що впізнали у них працівників тролейбусного парку та інших комунальних підприємств.
Ми не чужі, ми теж представляємо громаду Вінниці, і боїмося, що через нерозуміння кількох десятків людей у місті за кілька днів не буде де хоронити покійників, – кажуть жінки.
Але загалом вони були не багатослівними, від коментарів, здебільшого утримувалися і організовано залишили територію поля після того, як наслухалися на свою адресу вигуків на кшталт: «Ганьба!» і «Продажні!».
Тим часом ті, хто чергує на сабарівському пшеничному полі, почали себе «маркувати» – до одягу ліплять білі стрічки скотчу. Кажуть, це для того, щоб відрізнити «своїх» від «провокаторів».