Що чекає на вінницьких пенсіонерів, якщо парламент ухвалить запропоновану реформу

Новини Вінниці

Нинішня пенсійна система вичерпала себе, вважають урядовці, і потребує вдосконалення. Як доказ наводять приклад: в Україні проживає 26,3 млн осіб працездатного віку. З них 16,2 зайняті, але сплачують внески до Пенсійного фонду лише 12,8 млн працевлаштованих українців. Вони фактично  й утримують 12 млн пенсіонерів. Це призводить до того, що Пенсійний фонд не має належного наповнення і зрештою не може виплачувати пенсіонерам достойну пенсію – 8 млн українських пенсіонерів отримують мінімальну пенсію, а це 1312 грн. Щоб врятувати пенсійну систему і наповнити бюджет для нових і старих пенсіонерів уряд робить ставку на трудовий стаж, який повинен складати не менше 30 років для жінок та 35 років для чоловіків. Повністю зазначена норма діятиме для українців з 2028 року, а до цього часу майбутнім пенсіонерам пропонують «зелений коридор», у якому горітиме «світло» виходу на пенсію у 60 років виключно за умови наявного стажу не менше 25 років. Різке зростання мінімального розміру стажу з нинішніх 15 років до 25 років вже з 1 січня 2018 року свідчить лише про одне – більшість українців просто фізично не зможуть вийти на пенсію вчасно, бо не матимуть потрібного стажу. Тому змушені будуть «допрацьовувати» кілька років або ж «купити» у держави стаж.

21 червня поточного року пенсійна реформа була представлена на засіданні уряду, а 22 червня вже зареєстрована у Верховній Раді України. Вона базується на запровадженні принципів солідарної справедливості у нарахуванні пенсійних виплат, які тепер залежатимуть від тривалості страхового стажу і заробітку. Що це означає? Досі пенсіонери, який отримав призначення пенсії на загальних умовах, а таких понад 11 млн, старіючи стає біднішим. Хоча протягом свого трудового життя, починаючи з 25 років і до 60 років, їхні доходи і відповідно страхові внески щороку зростали. При виході на пенсію вони отримували нормальну пенсію (це співвідношення отриманої і орієнтовної пенсії складає 47 % від доходу). Але з кожним роком ставали біднішими, бо розмір виплати пенсії зменшувався і по досягненню 78 років, пенсіонер отримав вже лише 15 % від своєї заробітної плати. Нова реформа дозволить стабілізувати розмір пенсії, бо вона передбачає переглянути порядок щорічного перерахунку пенсій, що дозволить забезпечити незмінний показник співвідношення пенсії до отримуваного заробітку в період перебування на пенсії, – прокоментувала директор департаменту пенсійного забезпечення Мінсоцполітики Валентина Кудіна.

Реформа пенсійної системи для держави стала не лише актуально-нагальною справою а й досить серйозним випробуванням на суспільне розуміння «тонкощів» справи. Згідно з діючим законодавством, право на пенсію виникає при умові наявного трудового стажу 15 років, а як свідчить статистика, українці в середньому живуть до 78 років, тобто 18 років після виходу на пенсію, так принаймні каже Валентина Кудіна. Відрахування ЄСВ (єдиного соціального внеску) до Пенсійного фонду за 15 років роботи середньостатистичного українця не дають можливості накопичити певну суму коштів, які у майбутньому необхідні для виплати пенсіонеру, і це навіть за умови призначення мінімального розміру виплати. А економічна нестабільність та інфляція взагалі нівелюють значимість відрахованих коштів.

Для так би мовити «стабілізації» пенсійної системи Кабмін має намір ввести «гнучкий коридор пенсійного віку» і підвищити вимоги до страхового стажу. З 1 січня 2018 року  чоловіки зможуть вийти на пенсію у 60 років за умови страхового стажу 25 років, жінки в залежності від дати народження у 58-60 років, однак теж за умови 25 років стажу.  Ті, у кого страховий стаж становить від 15 до 25 років – у 63 роки. У наступні роки вимога до стужу щорічно збільшуватиметься на 12 місяців до досягнення діапазону від 25 до 35 років у 2028 році. Відсутній страховий стаж, але не більше двох років, можна буде докупити, сплативши внески у ПФ (на даний час 704 грн на місяць, при купівлі стажу до 12 місяців враховується коефіцієнт 2, тобто 704 грн помножити на 2, та при купівлі стажу від 13 до 24 місяців на 1,5). Якщо грубо підрахувати, то два роки стажу коштуватимуть понад 29,5 тисяч гривень. Ті, у кого стаж складатиме менше 15 років, змушені будуть звертатися до органів соціального захисту людина і претендувати лише на отримання соціальної допомоги (її розмір залежатиме від сукупного доходу сім'ї) і отримати таку допомогу можна лише з 65 років, сьогодні у 63 роки.

Якщо зі стажем все в порядку, то можна приступати до обрахування розміру пенсій. Він залежатиме від середньої зарплати по країні, власної зарплати і трудового стажу. Майбутню пенсію можна розрахувати самому за формулою П = ЗС х КЗ х КС, де П – розмір пенсії, ЗС – середня місячна зарплата в Україні за три останні календарні роки, КЗ – коефіцієнт зарплати (співвідношення між середньою виплатою по країні і тією, яку на момент виходу на пенсію отримував пенсіонер). Якщо зарплата за обраний період удвічі перевищувала середню по країні, то КЗ дорівнюватиме 2, якщо вона більша на 35 % – то 1,35), КС – коефіцієнт стажу (добуток відпрацьованих років і спеціального коефіцієнта 1,35, завдяки якому за кожен рік стажу пенсіонер отримує плюс 1,35 % свого заробітку). Однак у проекті пенсійної реформи цей коефіцієнт пропонують зменшити до одиниці. А це спрацює далеко не на користь пенсіонерів, окремі з них отримуватимуть нижчу пенсію, ніж сьогодні.

Зниження коефіцієнта зумовлено ситуацією, яку ми маємо сьогодні. У 2008 році більшість пенсіонерів мали необхідний страховий стаж, однак їх заробітна плата була нижча або на рівні середньої по державі. Виходячи з того, було вирішено, що ми підвищимо вартість страхового стажу з показника 1,2 до 1,35 %, – пояснює Валентина Кудіна. – А якщо згадати ситуацію, коли пенсіонери отримують менше, ніж заробляли, то саме вартість року і показник середньої зарплати впливатиме на їхній розмір пенсії. І це дає можливість вивести на одну площину людей, щоб вони отримували стабільну пенсію, а не зменшення розміру пенсію із старінням.

Та чи не найбільший мінус запропонованої пенсійної реформи в тому, що вона фактично залишає без пенсії українців, які отримали дуже хорошу освіту, бо на здобуття вищої освіти людина витрачає як мінімум чотири роки навчання, а якщо з магістратурою – плюс ще півтора-два роки. Зазвичай успішні студенти продовжують навчання і займаються стажуванням, а це ще мінус кілька років від страхового стажу. Тобто вони фізично не встигнуть до 60 років заробити 35 років стажу. Це ж стосується і тих людей, які не працевлаштовувалися у 90-х роках, бо вони фактично не мають стажу, адже працювали де прийдеться і без відрахувань. Знайти 35 років для них буде проблематично.

Також реформа скасовує пенсії за вислугу років (крім артистів). Залишать пільговий вихід на пенсію для: матерів, які виховали 5 дітей та інвалідів з дитинства (50 років), військових – учасників бойових дій (55 років), ліліпутів та диспропорційних карликів і чорнобильців.

Насправді у «пенсійному коридорі» більше зачинених дверей, аніж відчинених. Реформу не називають досконалою, ані її творці, ані експерти. Але перші і другі сходяться на тому, що далі без реформи було б гірше. І запропонований варіант – альтернатива зміни механізму нарахування пенсій, щоб зняти соціальну напругу і відрегулювати пенсійні виплати. Чи виправдає вона себе, буде відомо не раніше, ніж через три роки. Саме тоді, як каже Валентина Кудіна, можна буде говорити про перші результати.

Олеся ШУТКЕВИЧ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *