У суботу, 24 червня, на Європейській площі відбудеться перший публічний день-презентація унікального вінницького села – Стіна (Томашпільський район). Подія має закласти добру традицію популяризації сіл і містечок Вінниччини серед міського населення та відповідну промоцію громад в період реформи децентралізації.
Упродовж року зарубіжні та українські волонтери з представниками громадської організації «Наше Поділля» досліджують історію села, відкривають все нові і нові факти, працюють із місцевою громадою для популяризації історії села, розробки місцевих брендів, впровадження проектів громадської ініціативи.
В обласному центрі під час «Дня Стіни» жителі села та волонтери ознайомлять вінничан з історією та легендами Стіни. В програмі:
· відео- та звукові перформенси (створені українськими та іноземними волонтерами – з Австрії, Франції, Італії, Польщі);
· унікальна фольклорна спадщина у виконанні ансамблю «Русавочка»;
· знайомство з унікальною стінянською вишивкою, її історією;
· майстер-класи, фотовиставка.
Вінничани матимуть можливість відправити листівку своїм рідним чи друзям та запросити їх відвідати село Стіну та побачити це унікальне місце.
Волонтер Корпусу Миру Джеремая Джонсон розповість про екологічний центр, який зараз створюється в Стіні організацією «Наше Поділля», і на базі якого відбувається обмін досвідом та поглядами на екологію міської та сільської молоді (екологічне будівництво, поводження з побутовими відходами в умовах сільської місцевості тощо).
Цей проект став можливим завдяки підтримці департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації, програмі «ERAZMUS+», а також підтримки місцевих партнерів: організації ПангеяУльтима, місцевих жителів Стіни, Вінницького прес-клубу.
Приходьте на площу Європейську 24 червня о 14 годині.
Довідка. Село Стіна оповите легендами. В різні періоди поселення називалось по-різному. У 16-17 століттях це було велелюдне містечко з добре укріпленою фортецею, міцними мурами та жвавою торгівлею. Ось що пише про Стіну у своєму щоденнику Ульріх фон Вердум за 1670-1672 роки:
« Місто також належить до Шаргороду, до родини Замойських. Є воно дуже людне і дивно розташоване. Ріка Русава плине тут дуже звивисто крізь високі стрімкі скелі так, що з двох скель робить майже цілком два острови, з котрих один оточує в деякій мірі другий. Перший має вигляд майже підкови, другий – волана такого, якого використовують для гри в м'яч, а на цій останній лежить місто Стіни із замком. Перша є такою високою, стрімкою і вузькою, що виглядає як мур або високий вал, що також дало цьому місцю ім'я. Найвища частина внутрішнього острова, наче рукоятка волана, не забудована, лише утворює тільки вхід до міста. Має вона протяжність пострілу з лука і не ширша такої, що ледве п'ять або шість коней можуть піти поряд бік-обіч. Скелі по обох сторонах безмірно стрімкі і високі. На кінці височіє замок три гранчастого вигляду. Дещо нижче лежить місто, розтягнуте вздовж скелі ще далі вниз аж до того місця, де ці скелі закінчуються дуже круто, залишаючи на березі Русави зовсім трохи місця для передмість».