Питання ринку землі в Україні після 16-ти років обговорення нарешті перейшло в активну фазу фахових дискусій, що дає шанс на звершення земельної реформи.
Про це йшлося на засіданні «круглого столу», що відбулось у Вінниці за участі представників органів місцевого самоврядування.
Дія мораторію створює “сірий” чи навіть “чорний” ринки, а це – небезпечна гра без правил. Ринок землі — не базар, а правила. Спочатку потрібно зняти мораторій на продаж землі, а далі впроваджувати реформування, – зазначив в.о. директора Вінницького відокремленого підрозділу Центру розвитку місцевого самоврядування Олег Левченко.
За словами директора Департаменту агропромислового розвитку Вінницької облдержадміністрації Валентини Кирилюк, земля перш за все – об’єкт виробництва сільськогосподарської продукції, і відповідним має бути регулювання цього активу. За її словами, відповідно до зростання прибутковості сільського господарства, збільшилась кількість оборудок із землею, реалізації яких сприяв мораторій.
Із нею погоджується Начальник управління держгеокадастру у Вінницькій області Юрій Козак:
Нині, коли агробізнес став прибутковим, з’явилося чимало зловживань з боку орендарів, які підробляють підписи власників паїв, позбавляючи тих права на володіння землею. Люди мало захищені від махінаторів, – сказав він.
Юрій Козак нагадав, що значна частина людей, які отримали земельні паї в спадок, не живуть в селі а іноді – навіть в Україні, їм не вигідно приїжджати і отримувати плату за оренду. Тому таким власникам було б вигідніше продати свою землю.
Цивілізований ринок землі потрібен. Нині управління Держгеокадастру займається внесенням земельних ділянок до кадастру, оскільки тільки оцифрована інформація забезпечить прозорість земельних відносин, – сказав Юрій Козак.
Представники сільрад переконані – селяни готові до впровадження ринку землі, але хочуть бути впевнені у захисті своїх прав.
У нас є спадкоємці земельних паїв, які далеко живуть, їм нецікаво оформити спадщину. А буде ринок — людям буде користь. От, приміром, у людини є авто, є дім, і це її власність. І земля є, а чому нею вона не може розпоряджатися? Ринок землі потрібен, – сказав Василь Безбах, Кунківський сільський голова.