Центр історії Вінниці та Вінницьке історичне товариство презентували документальний фільм «Топографія терору». Він складається з одинадцяти коротких відеороликів. У кожному з них розповідається про головні місця масових розстрілів мирного населення Вінниці, які вчинила радянська влада на початку ІІ Світової війни. Загальна кількість репресованих за період 1937-1938 років в області сягає 20 тисяч осіб. Масові вбивства вінничан увійшли в історію під назвою «Вінницька трагедія».
«Вінницький проект «Топографія терору» прив’язаний назвою до виставки, яка показала приклад, як можна опрацювати минуле, щоб про нього пам’ятали в майбтньому. Мова йде про величний меморіал, зведений на місці колишнього гестапо у Берліні.
У Вінниці є своя «Топографію терору» – це «Вінницька трагедія», – розповідає в.о. директора Центру історії Вінниці Олександр Федоришен. – Ми дуже хотіли втекти від цифр, щоб людина не сприймала цю трагедію через статистику. І намагалися донести до глядачів, що на жаль, ті події перекликається з нинішніми, бо арешти і вбивства і тепер мають місце в Україні, зокрема на окупованій території. Ми прагнули розказати і показати, що коли говорять про «великий» терор в Україні, то це не тільки Биківня, де щороку проходять президентські урочистості. Кожен обласний центр має свою Биківню. Питання в тому знаємо ми про це, чи ні. Тобто наш проект «Топографія терору» – це пігулка правди. Регіональний погляд на «великий» терор».
Кожен відеоролик, який триває не більше 1,5–2 хвилини, має свого дослідника. Він у популярній і доступній формі розповідає глядачам про ті чи інші місця на карті Вінниці. У кожній серії йдеться про окрему тему – арешт, роботу управління НКВС, в’язницю, місця розстрілів, таємних поховання, ексгумації і розпізнання. Завершується відео-літопис архівними справи, які досі зберігають сотні таємних і нерозшифрованих моментів…
Презентація кінострічки відбулася у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї. Згодом документальний фільм планують представити у Києві та інших містах України. А поки у мережі YouTube, на каналах Центру історії Вінниці та Вінницького історичного товариства можна переглянути трейлер до кінострічки. Виготовили кінофільм спеціалісти міського порталу VежА спільно з Inside Production.
Олеся ШУТКЕВИЧ, «День»