Урядовою Постановою від 26 квітня цього року внесено змніи до порядку надання субсидій населенню. Оновлений механізм діє з 1 травня.
Зокрема, перепризначатися субсидія буде, як і раніше, на 12 місяців, але при цьому буде враховуватись дохід за попередніх чотири квартали, а не календарний рік, як було раніше. Про це розповіла перший заступник директора Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради Наталія Паламарчук.
Починаючи з 1 травня, буде враховуватися дохід, отриманий з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року, тобто – актуальніший дохід громадян, які звертаються за призначенням сусидії, які отримували її протягом опалювального періоду. Тим домогосподарствам, які отримували субсидію в опалювальний сезон, на новий термін призначення звертатися не потрібно. Субсидія буде перерахована автоматично. Але тим домогосподарствам, які бажають користуватися твердим паливом, потрібно звернутися повторно, так само слід звернутися до органів соцзахисту тим, хто проживає в будинках і квартирах на підставі договору оренди. Потрібно звертатися до органів соцзахисту і домогосподарствам, де відбулися зміни у складі сім’ї. Вони мають надати заяву та декларацію. Також мають звернутися до нас домогосподарства, де члени родини здійснили купівлю чи оплатили послугу на суму, що перевищує 50 тисяч гривень, – зазанчила Наталія Паламарчук.
Про купівлю або оплату послуги на суму більше 50 тисяч гривень люди повинні повідомляти органи соцзахисут самостійно. Якщо ж споживач свідомо не надасть інформацію і перевірка це виявить, субсидію доведеться повернути. Але таких випадків у Вінниці, поки що, не було – вінничани свідомо повідомляють про подібні витрати. Це і є основною причиною відмови у призначенні субсидії миунулого сезону.
Але навіть в таких випадкх ми можемо врішити питання позитивно, – каже начальник відділу контролю за правильністю призначення, перепризначення і виплати адресних державних допомог і пенсій Департаменту соцполітики міської ради Вікторія Корсун. – При міській раді працює комісія з питань призначення і надання населенню житлових субсидій та інших видів соціальної допомоги, на такі комісії можуть розгялдатис випадки, коли громадяни купували щось на суму, що перевищує 50 тисяч гривень. За опалювальний період 2016-2017 років комісія відмовила у призначенні субсидій 261 домогосподарству. Загальна ж кількість справ, які виносились на комісію – 9 179. За 2016 рік загалом було відмовлено у 511 випадках. Тобто, як правило, комісія враховує умови, проводть обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства і навіть у випадку купівлі або оплати послуги на більше, ніж 50 тисяч гривень, може бути призначено субсидію. Наприклад, людина могла продати двокімнатну квартиру і купити дві однокімнатних, тобто, здіснити рівносильний продаж-купівлю. Так само людина з обмеженими можливостями може поміняти поверх будинку. Звичайно, такі питання розглядаються позитивно.
Перепризначення субсидій, згідно з новим порядком, не отримають доогосподарства, що мають заборгованість за більше, ніж два місяці.
Раніше при призначенні субсидії не враховувалось, чи є в домогосподарства заборгованість. Починаючи з 1 травня, перепризначення не буде здійснено тим домоговподарствам, у яких є заборгованість за лютий. Їм потрібно здійснити оплату протягом двох місяців і надати відповідний документ до управліня соцзахисту. Якщо це буде здійснено протягом двох місяців, то управління соцзахисту проведуть перепризначення субсидії з травня. Якщо ж заявники здійснять проплату, наприкла, у липні-серпні, то субсидія буде призначатися з місяця, у якому людина до нас звернеться, – говорить перший затсупник керінвика профільного Департаменту Наталія Паламарчук.
З травня змінена також соціальна норма житлової площі, що враховується при призначенні субсидії.
Якщо раніше на одну людину соціальна норма житла була 48,87 метрів квадратних, то згідно зі змінами, для непрацездатних громадян для домогосподарств, які складаються з однієї або двох осіб, норма збільшена до 75 квадратних метрів. При обчисленні субсидій це буде суттєва підтримка від держави – якщо, скажімо, одна людина проживає у 3-кімнатній квартирі, то ми зможемо без розгляду справ на комісії призначити субсидію, – зазначила Наталія Паламарчук.
Разом з тим, за її словами, новою постановою зменшені соціальні норми споживання газу:
Якщо раніше ми рахували 5,5 кубометрів газу на 1 квадратний метр опалювальної площі, то починаючи з 1 травня, це буде ставновити 5 кубометрів газу на 1 квадратний метр опалювальної площі. Але, оскільки зараз – неопалювальний сезон, то ця норма буде застосовуватися з нового опалювального періоду.
Цього літа також вперше відбудеться монетизація субсидій для домогосподарств, які заощаджували на опаленні. Хто не використав повний обсяг субсидії, отримає «живі» кошти в еквіваленті 100 кубометрів газу при газовому опалені, або 150 кВт/год електроенергії, якщо споживач користувався електроопаленням.
Для цього підприємства – надавачі послуг до 1 червня нададуть нам списки субсидіантів, які мають невикористані суми субсидії. З 1 липня до 1 вересня такі громадяни повинні звернутися до управлінь соціального захисту та надати заяву, у якій вказати, яким чином вони хотіли б отримати кошти. Це можна зробити на рахунок у банку, або череж найближче поштове відділення, – говорить Наталія Паламарчук.
Але це – тільки для тих, хто користується індивідуальним опаленням. Раніше невикористана сума субсидії залишалася на рахунку домогосподарства, але – у підприємств-надавачів послуг. Їх люди використовували у літній період, фактично, не сплачуючи за надані послуги.
Загалом, за минулий опалювальний сезон у Вінниці було опрацьовано 80233 звернення, з них 78 614 домогосподарств отримували субсидію. Звернулося 61% від загальної кількості домогосподарств Вінниці, субсидією користувалося 60% вінницьких сімей. Середній розмір субсидії складав 1679 гривень, мінімальний – 0,14 гривні, максимальний – 9778 гривень – стільки призначили родині із 13 осіб, де виховується 8 дітей, що мешкає у приватному будинку.