Про сонячні батареї, електрокари та енергоефективність вінницькі студенти дискутували з експертами

Новини Вінниці

Дискусію на тему «Енергоефективність: сучасний тренд чи необхідність» влаштувало сьогодні, 27 квітня, для вінницьких експертів та студентів Представництво Євросоюзу в Україні.

Популяризація відновлювальної енергетики – серед пріоритетів роботи європейських місій, – запевнила керівник Інформаційного центру Євросоюзу в Україні при Вінницькому національному технічному університеті Ірина Головашенко.

До кінця травня усі охочі можуть взяти участь у конкурсі як професійного, так і аматорського короткого відео на тему захисту ідеї відновлювальної енергетики. Вважаємо, що це – практичний спосіб популяризувати енергоефективність в Україні, – зазначила Ірина Головашенко.   

На засідання дискусійного клубу організатори запросили студентів усіх вінницьких вишів, які цікавляться темою відновлювальної енергетики, а в якості експертів виступили досвідчені фахівці галузі. Так, радник голови Вінницької ОДА, експерт з питань енергетики наукового об’єднання «Інститут глобальних трансформацій» Василь Жердецький свого часу очолював міськтеплоенерго. Тоді, на  початку двохтисячних, за його словами,  ще не було такої спеціальної апаратури, як нині, але у Вінниці зуміли із залученням закордонних партнерів провести своєрідний енергоаудит будинків. Результати були вражаючими – показали катастрофічні втрати.

Коли у 2006-2010 роках я був заступником губернатора Олександра Домбровського, ми розробили обласну програму з енергозбереження, яка й тепер реалізується і приносить свої результати. Завдяки вжитим тоді заходам, у 2010 році енергетичні втрати у системі ЖКГ нам вдалося зменшити в середньому на 7%. А після того, як 2009-го року Росія перекрила газовий кран Україні, ми вирішили, що кожна котельня в бюджетних установах на Вінниччині повинна, окрім газового котла, мати ще й альтернативний. Приємно, що сьогодні в області понад 300 котелень працюють на альтернативних видах палива, але ще близько 800 працюють на газу. Зрозуміло, що це – зручно, але ціна блакитного палива сама змушує шукати альтернативу, іншого шляху немає, – каже Василь Жердецький.   

Він також навів приклади ефективних технологій, що нині впроваджуються на Вінниччині, зокрема, активне освоєння сонячної енергетики та біогазу.

Ми вже приступили до реалізації в Ладижині проекту з будівництва біогазової установки загальною потужністю 40 МВт. Такої потужності аналогічних установок у світі поки що немає, – говорить Василь Жердецький.

Доля альтернативної енергетики в Україні, справді, з кожним роком зростає, хоча ми й відстаємо у цьому плані на десятиліття від розвинених країн Європи. Сприятиме генерації сонячної та вітроенергетики й новий Закон «Про ринок електричної енергії», ухвалений нещодавно парламентом.

Він передбачає створення конкурентного середовища на енергоринку. Можливо, найближчі 2-3 роки ми й не відчуємо від нього позитиву, але згодом цей закон дозволить через формування конкурентного середовища мінімізувати вартість електроенергії для споживачів, – вважає директор підрозділу Південно-Західна електроенергетична система підприємства «Укренерго» Євген Дідіченко.

Щоправда, за його словами, фахівцям слід попрацювати над проблемами акумулювання та дотримання балансу в енергетичній системі України при активному впровадженні альтернативної енергетики, в тому числі, вивчаючи європейський досвід. Робити це, на думку Євгена Дідіченка, потрібно вже сьогодні, поки ця проблема не стала для України такою нагальною, як для країн Європи.

Зараз балансом в системі керують шляхом регулювання роботи електростанцій, у майбутньому слід йти шляхом впливу на попит на електроенергію. Щоб забезпечувати споживачів саме в ті години, коли їм потрібна електрика, треба створювати так звані «розумні мережі» – акумулюючі системи та впроваджувати економічні стимули споживання електроенергії тоді, коли вона є, – каже Євген Дідіченко.

Він також вважає, що для побутових споживачів тариф на електроенергію має бути справедливим, що стимулюватиме ощадливість і ефективне використання енергоресурсів.

Про найсучасніші енергетичні технології студентам розповів директор Вінницької інжинірингової компанії «Подільський Енергоконсалтинг» Сергій Шакалов. За його словами, у майбутньому конкурентоздатність країни у світі наполовину залежатиме від вартості енергії.

Чим швидше Україна перейде на відновлювальні джерела енергії, тим краще для нас, адже, поки що, ми суттєво відстаємо від західних країн, – переконаний Сергій Шакалов.

Уже в найближчому майбутньому, на його думку, на зімну сонячній енергетиці почнуть активно розробляти енергію водню. Ця технологія може навіть наздогнати поширення електрокарів.

До речі, електромобілі, за прогнозами Сергія Шакалова, масово увійдуть в побут українців вже у 2020 році.

Якщо Євросоюз готовий пропагувати серед української молоді альтернативну енергетику, то непогано було б влаштувати для студентів, які цікавляться цією темою, поїздки на енергетичні виставки в Європі, де вже можна «пощупати» те, що буде впроваджуватись через 6-8 років, – говорить Сергій Шакалов.

А поки що, наприклад, студенти ВНТУ мають змогу проходити практику на атомних електростанціях країни, – розповів доктор технічних наук професор університету Володимир Кулик.

Цікаво, що на електростанціях хочуть, щоб на практику до них їхали саме наші студенти. Два тижні стажування – це, звичайно, не півроку, як було раніше, але певні навички молодь там здобуває, – каже Володимир Кулик.

Самих студентів під час дискусії цікавили різні питання, переважно – використання сонячних батарей та їх утилізації, ринку електроенергії, утеплення будівель тощо. Переймалися майбутні фахівці й перспективами подолання монополізму в енергетиці – проблемою, над якою вже не один рік «ламають голову» провідні експерти.  Зійшлися на тому, що генерація електроенергії у перспективі має бути максимально наближена до споживача, тобто, власне виробництво електрики повинен мати чи не кожен будинок.  

1 коментар на “Про сонячні батареї, електрокари та енергоефективність вінницькі студенти дискутували з експертами

  1. Может ли директор Південно-Західної енергосистеми в рабочее время быть не на работе, интересно прогул поставят. Это ведь корупция чистой воды, пускай какой-то рабочий или инженер уйдет с работы, что будет?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *