На території Вінницької області на державному обліку перебувало 4296 пам’яток історії та культури. Про це УНН-Центр повідомили у ГУ статистики у Вінницькій області.
Зокрема, 1739 пам’яток археології, 1885 — історії, 526 — містобудування та архітектури, 48 садово-паркового та ландшафтного мистецтва, 98 — монументального мистецтва.
За цими показниками Вінниччина займає одне із провідних місць в державі.
До Державного реєстру об’єктів культурної спадщини національного значення відносяться такі відомі пам’ятки як Немирівське скіфське городище, Палац Потоцьких у місті Тульчині, склеп-усипальниця М.І.Пирогова в м.Вінниці та інші. З 2000 року працює Державний історико-культурний заповідник “Буша”, до складу якого увійшли пам’ятки археології, скельний храм, залишки фортеці і підземних ходів XVI ст. — дві останні мають статус національних.
Найбільш поширеними пам’ятками археології на Вінниччині є кургани, поселення черняхівської, трипільської культур та інше. Серед пам’яток археології 389 входить до складу комплексів, тобто таких пам’яток, що складаються з двох та більше одиниць (група курганів різних часів), 1348 розташовані окремо.
Серед пам’яток історії 451 входить до складу комплексів, це в основному пам’ятники воїнам-землякам та братські могили, 1434 розташовані окремо. До пам’яток історії національного значення належить Музей-садиба М.Коцюбинського і М.Пирогова, могили видатних композиторів М.Леонтовича, П.Ніщинського та могила соратника Б.Хмельницького, Данила Нечая.