Проект «Належне управління територіальних громад: досвід стратегічного планування країн Вишеградської четвірки для країн Східного партнерства» реалізовуватиметься протягом 2017-2018 років за підтримки Міжнародного Вишеградського Фонду та Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів.
Аплікантом проекту є Громадська організація «Єврорегіон «Дністер». Українські партнери: Вінницький обласний осередок Міжнародної ГО «Україна-Польща-Німеччина», ГО «Ресурсно-інформаційний центр «Громади Вінниччини». Партнери в Республіці Молдова: Публічна асоціація «Єврорегіон «Дністер» та Сорокська районна рада. Партнери в країнах Вишеградської четвірки: Великопольский центр освіти і курсів самоврядування – WOKiSS (Польща), Інститут стабільності та розвитку – ISD (Чехія), Фундація «Майстерня сільського розвитку» (Угорщина), Карпатський Єврорегіон Словаччини (Словаччина). Загальний бюджет проекту – 95 325 Євро, з яких 85 703 Євро – фінансування Фонду та 9 622 Євро – власний внесок.
Проектом передбачено проведення циклу тренінгів для 28 громад Вінницької області та Республіки Молдова, розробку комплексних стратегій розвитку для 14 пілотних громад, а також створення посібника Методичних рекомендацій щодо розробки стратегій розвитку громад.
На початковому етапі проекту заплановані конкурсний відбір експертів з України, Молдови і країн Вишеградської четвірки та учасників проекту. Участь у проекті зможуть взяти 56 учасників: по 2 учасники з 21 громади України і з 7 громад Молдови. Проект передбачає широке залучення громадськості до процесу стратегічного планування, тому 2-ма учасниками навчальних заходів від кожної громади стануть представник органу місцевого самоврядування та представник громадськості.
Навчальний етап проекту передбачає проведення двох 5-ти денних тренінгів у м. Вінниця для 56 учасників. Навчання стосуватимуться питань стратегічного планування та управління територіальними громадами. За результатами тренінгів учасники проводитимуть діагностування та SWOT-аналіз актуальних ситуацій в своїх громадах. Підсумки цих досліджень будуть презентовані під час двох ворк-шопів для 42 учасників з України у м. Вінниця та 14 учасників з Молдови в м. Сороки.
З числа 56 учасників проекту буде сформовано групу представників 14-ти пілотних громад для подальшої участі у проекті. Відбір учасників здійснюватиметься за такими критеріями: рівень засвоєння матеріалу навчань на основі попереднього та підсумкового тестування, мотивація та рівень підготовки діагностування і SWOT-аналізу актуальних ситуацій в громадах.
Обрані 28 учасників проекту разом із представниками партнерів, експертами та журналістами візьмуть участь у навчальному візиті до країн Вишеградської четвірки. У рамках візитів делегація буде вивчати кращі практики стратегічного планування та управління територіальних громад у Польщі, Угорщині, Чехії та Словаччині. Загальна тривалість навчального візиту – 13 днів, включаючи всі переїзди.
По завершенню навчального компоненту проекту учасники протягом 5 місяців здійснюватимуть розробку стратегій розвитку в своїх громадах за експертного супроводу та з дотриманням розробленої методології. Паралельно цьому експерти проекту працюватимуть над розробкою Методичних рекомендацій щодо розробки стратегій розвитку громад, які будуть видані у форматі посібника та опубліковані на сайтах проекту і партнерів. Проектом передбачені також і візити експертів до кожної з громад для обговорення розроблених стратегій під час громадських слухань.
Завершенням проекту стане проведення Міжнародної конференції «Належне управління територіальних громад: досвід стратегічного планування країн В4 для країн Східного партнерства» для 200 учасників. На Конференції буде презентовано отриманий досвід під час реалізації проекту, досвід країн Вишеградської четвірки в сфері стратегічного планування та управління територіальними громадами, а також розроблені стратегії розвитку пілотних громад України і Молдови та Методичні рекомендації щодо розробки стратегій розвитку громад. Запрошеними учасниками Конференції стануть учасники проекту, представники організацій-партнерів із країн Вишеградської четвірки, експерти проекту, представники влади, органів місцевого самоврядування, громадськості, ЗМІ та бізнесу з України та Молдови. Конференція запланована на лютий 2018 року.
Анастасія Ланова