Студенти Вінницького технічного університету переробляють старі газети, реферати та списані зошити у нові блокноти з насінням, яке проростає.
В такий оригінальний спосіб вишівці намагаються привернути увагу вінничан до необхідності сортувати відходи і берегти природу, передає газета День.
Як зазначає студентка техуніверситету, Яна Чайковська, яка ініціювала проведення відповідних майстер-класів серед представників різних громадських об'єднань, технологія переробки макулатури у нові листи досить проста.
«Використаний папір рвуть на невеликі шматочки, перемелюють його з теплою водою у блендері – отриману масу рівномірно розподіляють на ситі, аби стекла вода, та додають насіння (наприклад, матіоли), – розповідає дівчина. – Суміш висушуємо праскою або ж природним шляхом – виходить досить щільний всіяний зернятками аркуш паперу, з якого можна виготовити вітальну листівку або ж обкладинку для блокнота».
Коли рослинка проросте, її пересаджують з паперового у звичайний грунт, продовжує студентка. «Що посадити – кожен вибирає самостійно, – каже Яна Чайковська. – У деяких учасників наших занять вже проросла редиска і пробився паросток майбутньої матіоли».
Екоблокноти або листівки з «новим життям» полюбляють виготовляти діти і молодь, зауважує ініціаторка майстер-класів.
«Зазвичай наші школярі не знають, навіщо, приміром, збирати макулатуру, – нарікає студентка. – Ми ж намагаємося мотивувати дітей до сортування сухих відходів, до виготовлення з використаного паперу нового аркушу і вирощування рослин – це нагадує історію Маленького принца, який доглядав за своєю трояндою».
За словами Яни Чайковської, ідея використовувати макулатуру як "грунт" для проростання рослин виникла після поїздки до Канади – команда майбутніх інженерів виграла національні змагання студентського конкурсу соціальних проектів "Енактус.
«Нас надихнула екосвідомість канадців – і ми вирішили різними креативними, творчими заходами спонукати українців до збереження природи, – розповідає дівчина. – Технологію підгледіли у аргентинців, які вирощували дерева з книг, у Японії зараз дуже популярні газети з насінням дерев».
Наразі без жодної фінансової підтримки вінницькі студенти наполегливо працюють і будують грандіозні плани на майбутнє. Найбільше мріють про те, щоб запустити масове виробництво сувенірної продукції з переробленого паперу з насінням. Перші вироби обіцяють представити на екофестивалі, який відбудеться у Вінниці вкінці літа.