На Вінниччині у Козятині стартував проект «Пілотні культурні ініціативи для локальних змін», ініційований Міністерством культури України. Партнерами першого етапу проекту виступили Інститут культурної політики та Козятинська міська рада.
Завдання проекту – розробити концепцію для культурно – економічного розвитку територій, зокрема шляхом проведення картування культурного нематеріального і матеріального ресурсів та пошуку культурної ідеї для реалізації ініціатив, що сприятимуть локальним змінам в громаді. Картування допомагає знайти точки дотику між містянами та побудувати діалог задля подальшого ефективного розвитку території .
– Процеси децентралізації відкривають багато можливостей для розвитку малих міст, сіл та селищ. Опинившись в постіндустріальному суспільстві, ми повинні розуміти, що компетентне управління культурними ресурсами та ефективне залучення людського потенціалу до процесів розбудови сталої громади може суттєво підвищити додану вартість території, стати основою ціннісного та економічного фундаменту розвитку – зазначає міністр культури Євген Нищук. – Задля цього нам необхідно створити систему формування нового типу керівників галузі та працівників культури, сформувати коло з креативних людей, які на сьогодні є ядром розвитку сучасного суспільства, та інтегрувати їх в процеси змін, шукаючи нові форми роботи та створюючи креативні кластери, які повинні перетворитись на живі осередки для розробки і втілення в життя ідеї розвитку території.
– Культура – це спосіб мислення, це – діалог, це – поведінка, це – відношення до міста, – підкреслює радник міністра культури України Ірина Френкель. – Ми повинні навчитись розуміти один одного, шукати ту ідею, яка допоможе малому місту вийти з депресивного стану, з точки зору культури, і стати дійсно успішним європейським містом – і в культурному, і в економічному сенсі.
До речі, в перший день семінару учасники ознайомились з досвідом Республіки Польщі та країн Східного партнерства, спробували побачити місто по-новому, зокрема визначати проблеми та шукати в них перспективи розвитку. У рамках семінару також заплановано отримання учасниками навичок з планування та реалізації проектів із ефективним використанням фінансового ресурсу, отримання лідерських якостей та навчання роботи в команді. Слухачів семінару навчать мислити стратегічно і розробляти нові ініціативи, які мають скласти єдине концептуальне бачення культурного розвитку території.
– Українські міста мають великий людський потенціал, але помилка влади таких міст полягає в тому, що вони не лише не можуть визначитись із пріоритетами розвитку, а й намагаються, в першу чергу, привести до належного рівня центр міста. Для процесів децентралізації важливо не забувати про околиці. Іноді проведення будь-якого культурного проекту в спальному мікрорайоні надає більше для його розвитку ніж очікування черги на капітальний ремонт вулиць та будинків. Культура сприяє процесам децентралізації, формуючи безпечне креативне середовище, що не лише підвищує вартість житла в районі а й створює рівні умови доступу до культурного продукту, що є важливою ознакою децентралізації, – переконаний Вітек Хебановський, експерт проекту з Польщі.