Близько сімдесяти представників громадських організацій, політичних партій, волонтерських груп та учасників АТО зібрались у четвер, 2 березня, у Вінниці, аби обговорити усі «за» і «проти» торговельної блокади непідконтрольних українській владі територій. Щоправда, про «за» і «проти» йшлося тільки в анонсах зібрання, адже сіли за «круглий стіл» лише прихильники блокади. Тому усі дискусії звелись до того, як ефективніше допомогти «редутам» на Сході.
Так, «народний кордон» по всій лінії розмежування та на адмінмежі з Кримом запропонувала зробити учасник АТО та волонтер Світлана Бевз, на її переконання, нинішніх блокадних «редутів» замало для повного перекриття торговельних потоків.
На підтримку блокадників виступив також лідер фракції «УКРОПу» в облраді Григорій Зозуля:
Ми розуміємо, що там йде війна, і ця блокада потрібна. Не може бути, що одні люди сидять в теплі, п’ють чай, а інші – в окопах, де немає нічого. Неприпустимо заробляти на війні, де гинуть наші земляки, побратими.
Якщо хтось фізично не може поїхати, щоб тиждень там відчергувати, то давайте гривнею допоможемо – такий «флешмоб» зробимо, – сказав громадський активіст Анатолій Банах.
Чіткий план дій на найближчу перспективу хоче бачити активістка «Автомайдану» Таїса Гайда:
Нам потрібно вирішити, що ми будемо робити, коли буде сесія облради: стояти на вулиці, блокувати, чи ще щось? Як ми будемо впливати на депутатів? І друге питання: що ми будемо робити, коли редути почнуть розганяти?
Найближча сесія Вінницької облради увагу прихильників блокади привернула тим, що вже зареєстровано проект «антиблокадного» звернення депутатів до керівництва держави, автором якого виступив депутат від БПП «Солідарність» Олександр Крученюк.
Він пропонує висловити занепокоєння та рішуче засудити контрабанду товарів, що потрапляють в Україну з окремих районів Донецької та Луганської областей, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
«Водночас, починаючи з 25 січня 2017 року, українські теплові електростанції та підприємства не отримують антрацитове вугілля, поточні запаси вичерпуються, що може призвести до енергетичного колапсу. Дії учасників блокади та політичні спекуляції навколо цього несуть пряму загрозу енергетичній безпеці України та зупинки всієї промисловості і втрати значної частини робочих місць по всій державі. Блокування поставок вугілля – це свідомий удар по енергетичному сектору України. На цей час більше 65% виробленої електричної енергії в Україні, генерується тепловими електростанціями, переважна більшість з яких використовують у вигляді палива антрацитове вугілля. Зупинка генерації тепловими електростанціями призведе не лише до зменшення виробництва електричної енергії, а й до погіршення якості виробленої енергії. А падіння частоти виробленої електроенергії нижче 48,5 герц викличе незворотні процеси в енергетичній системі України. В різні періоди незалежності нашої держави ми неодноразово стикались з явищами віялових відключень електроенергії. І кожного разу це супроводжувалось значним призупиненням випуску промислової та сільськогосподарської продукції, зменшення надання послуг та товарообороту. Наслідком таких дій ставало значне скорочення робочих місць та вивільнення працівників і, як наслідок, зростання бідності населення та соціальної напруги. Попри сподівання організаторів блокади на підтримку західних партнерів України, міжнародне співтовариство закликає припинити знищення української енергетичної незалежності. Силові методи ведення блокади, заклики до громадян зі зброєю в руках ставати на шляху українського вугілля для української промисловості створюють прецедент, неприпустимий у розвиненій правовій державі. Депутати Вінницької обласної Ради 7 скликання засуджують незаконні дії, спрямовані проти національної та енергетичної безпеки українців, і заявляють – це не боротьба із контрабандою, а боротьба проти України та її енергетичної безпеки. Ми вимагаємо припинити будь-які політичні спекуляції щодо переміщення товарів та вантажів та звертаємось до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України з пропозиціями: – імплементувати Рішення Ради національної безпеки і оборони України про розблокування постачань вугілля антрацитової марки з окупованих територій Донбасу; – вжити заходів щодо термінового цивілізованого врегулювання кризової ситуації, яка склалася у зв’язку з блокуванням залізничного сполучення з тимчасово окупованими територіями та відновлення енергетичної безпеки України; – визначитися із переліком позицій критичного імпорту та вжити додаткових заходів для боротьби із контрабандою зброї, наркотиків, спиртного, цигарок, які потрапляють в Україну з окремих районів Донецької та Луганської областей, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження», – йдеться у проекті звернення, що виноситься на розгляд депутатів.
До слова, ті, хто не схвалює дії блокадників, також налаштовані рішуче. Їхню думку цього дня теж можна було почути у Вінниці, але кількома годинами раніше «круглого столу» – на зустрічі представників територіальних громад з народними депутатами від Вінниччини.
Передайте своїм колегам – депутатам від «Самопомочі», що територіальні громади Липовецького району засуджують ці дії. Це – не народні депутати, я не побоюсь цього слова, це – вороги українського народу, – заявив на зустірчі з парламентаріями голова Росошанської громади Липовецького району Володимир Сличук.
Тим часом прихильники блокади вирішили міркувати ще й над «планом Б»: що робити у випадку силового розгону «редутів». Вирішили, що доїхати на Схід вони оперативно не встигнуть, тому обіцяють акції протесту готувати у Вінниці.